Autor Wiadomość
wiewiorka22
PostWysłany: Sob 21:24, 17 Maj 2014    Temat postu:

fajne, może się wybiorę Wesoly
take
PostWysłany: Pią 16:21, 08 Maj 2009    Temat postu:

Dni Otwarte w Centralnym Muzeum Pożarnictwa
(Tomasz T. Kusiak, MMSilesia.pl / m-ce24.pl)

Niejeden chłopiec w dzieciństwie marzył by zostać strażakiem. Teraz choć na chwilę marzenie to może stać się namacalne. Zasiadając za kółkiem prawdziwego czerwonego, ogniowego wozu.

Z okazji obchodzonych tradycyjnie w maju Dni Ochrony Przeciwpożarowej w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach przez dwa najbliższe weekendy 9 i 10 oraz 16 i 17 maja będzie można nieodpłatnie w godzinach od 10.00 do 19.00 zwiedzać jedyne i największe w kraju muzeum pojazdów i sprzętu pożarniczego, które także znajduje się na śląskim Szlaku Zabytków Techniki.


/ fot. Tomasz T. Kusiak

Zwiedzający będą mieli możliwość zaznajomienia się z historią straży pożarnej na ziemiach polskich oraz obsługą historycznego sprzętu strażackiego. Zaś największą atrakcją będzie możliwość wejścia do samochodów strażackich i poznania ich od środka. Weekend ten uświetni także niedzielny koncert orkiestry dętej OSP Dziećkowice.

W zbiorach muzeum znajduje się unikalna kolekcja pojazdów pożarniczych od pocz.ątków XVIII wieku, w tym m.in. Daimler i Benz-Gagenau z początku XX wieku oraz najstarsza w Polsce drewniana sikawka konna z 1717 roku, samochody pożarnicze na podwoziu „Fede­ral six model A6” (USA) z zabudową pożarniczą firmy „Strażak” w Warszawie z 1929 roku, autopogotowie na podwoziu „Polski Fiat 621” z 1938 roku autodrabina „Magirus” z 1927 roku autodrabina „Metz” zabudowana na podwoziu Mercedes Benz z 1938 roku.


Strażak na podwoziu Federal Six model A6 z 1929 roku

Zobaczyć można także kolekcje sztandarów strażackich z okresu międzywojennego, odznaczeń, odznak, mundurów straży polskich i obcych wraz z kolekcją hełmów z połowy XIX wieku do współczesnych czy też poznać historię największych w historii pożarów.


/ fot. Tomasz T. Kusiak

Centralne Muzeum Pożarnictwa
Mysłowice Słupna
ul. Stadionowa 7a
tel. (32) 222 36 12
Tofik
PostWysłany: Pią 12:51, 19 Gru 2008    Temat postu: Centralne Muzeum Pożarnictwa

Muzeum Pożarnictwa z certyfikatem
( Krzysztof P. Bąk, POLSKA Dziennik Zachodni )

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest drugim europejskim prezentującym historię walki z ogniem, które zostało certyfikowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Służb Pożarniczo-Ratowniczych (CTIF).

Dokument został wręczony w czasie trwającego do wczoraj 16. Międzynarodowego Sympozjum CTIF. Do mysłowickiego muzeum zjechało ponad sto gości z 16 europejskich państw, m.im. z Austrii, Czech, Niemiec, Grecji, Francji, Szwecji, a także z Białorusi. Tematem przewodnim sympozjum były hełmy strażackie - ich powstanie, produkcja i przeznaczenie.

Muzeum otrzymało certyfikat m.in. za świetne warunki lokalowe. CMP od 17 lat znajduje się w dzielnicy Mysłowic - Słupnej. Na trzech hektarach, w pięciu halach (w sumie ok. 5 tys. m kw. powierzchni) zgromadzono 5,5 tys. eksponatów i 3,6 tys. tomów specjalistycznej literatury. - To muzeum zasługuje na ten certyfikat chociażby dlatego, że historia pożarnictwa pokazywana jest w świetnej przestrzeni - tłumaczy Adolf Schinnerl, wiceprzewodniczący komisji historycznej CTIF.

Ale nie tylko, członkowie CTIF przyznają, że godne pozazdroszczenia są zbiory zgromadzone w Mysłowicach. - Szczególnie ważna jest różnorodność doskonale pokazująca przekrój całej historii pożarnictwa. Od najstarszego, najprostszego do współczesnego sprzętu używanego przez strażaków - dodaje Schinnerl.

Adam Szkuta, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa jest zadowolony z uzyskanego certyfikatu. - Potwierdza, że jego placówka spełnia wszystkie normy unijne, jeżeli chodzi o ekspozycję muzealiów. Certyfikat jest ważny przez 10 lat - tłumaczy Szkuta.

Centralne Muzeum Pożarnictwa powstało w 1971 roku. Inicjatorem jego powołania był ówczesny mysłowicki komendant straży pożarnej, Henryk Chruzik. Mieściło się w budynkach dawnego hitlerowskiego i stalinowskiego obozu przy Promenadzie. Ponieważ budynki były często zalewane przez Przemszę, zdecydowano się na przeprowadzkę.

Pierwszą halę przy ulicy Stadionowej w dzielnicy Mysłowic-Słupnej oddano do użytku w 1991 roku. Prace w dwóch ostatnich trwały jeszcze kilka miesięcy temu. Najstarsze eksponaty w mysłowickiej placówce pochodzą z połowy XIX wieku. To m.in. drewniane sikawki konne. Nie brakuje również samochodów, hełmów, sztandarów, odznaczeń i mundurów.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group