Autor Wiadomość
Tofik
PostWysłany: Pią 13:31, 04 Lip 2008    Temat postu:

Miasto do leczenia!
( Życie Mysłowic )

Nasze miasto, to organizm cierpiący na wiele rozmaitych chorób. Osłabienie funkcji historycznego centrum miasta, postępująca degradacja starych dzielnic przemysłowych i mieszkaniowych, problemy komunikacyjne: pozbawiony regulacji układ dróg lokalnych, w końcu deficyt mieszkań socjalnych i brak bazy noclegowej, to najpoważniejsze mankamenty nad Przemszą. Stan pacjenta poprawia się jednak z roku na rok. Dzięki programowi rewitalizacji opracowanemu przez Wydział Planowania i Rozwoju i przyjętemu przez Radę Miasta, powrót do zdrowia może nastąpić szybciej niż nam się to wydaje. – W programie rewitalizacji przyjęliśmy wariant jakościowy, co oznacza, że „ożywianie” zdegradowanych obszarów miasta będzie następować etapami – tłumaczy Wojciech Stalmach, naczelnik wydziału PiR. Zdaniem urzędnika nie ma sensu wydawać pieniędzy od razu na wszystkie dzielnice. Lepiej skupić uwagę na konkretnych problemach. Wydział planowania w swoim programie wyodrębnił pięć obszarów miejskich oraz dwa obszary poprzemysłowe wymagające rewitalizacji. Obszar rewitalizacji obejmuje Stare Miasto, część Piasku, większość Centrum, Bończyka, a także Brzezinkę, Janów Miejski oraz Wielką Skotnicę.

Przy definiowaniu obszaru rewitalizacji uwzględniono m.in. poczucie bezpieczeństwa, poziom bezrobocia i ubóstwa oraz stan techniczny infrastruktury i budynków. Znaczna część miasta, zwłaszcza w centrum, zdegradowana jest ze względu na silny rozwój przemysłu ciężkiego oraz procesy restrukturyzacyjne, które objęły górnictwo w latach 90 ubiegłego stulecia. Chodzi głównie o redukcję zatrudnienia, która sprzyjała pojawieniu się w dzielnicach górniczych negatywnych zjawisk społecznych, takich jak m.in. wzrost przestępczości. Celem procesu rewitalizacji jest przeciwdziałanie dalszej marginalizacji i ubożenia tego obszaru miasta. Pomóc ma w tym powtórna integracja z innymi rejonami Mysłowic. Główny nacisk ma zostać położony na poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększenie atrakcyjności terenów rekreacyjnych.

Wśród zadań inwestycyjnych planowanych na lata 2008-13 zapisano: odświeżenie Rynku, przebudowę Placu Mieroszewskich oraz ulic: Mickiewicza, Miarki, Armii Krajowej oraz uzupełnienie placu zabaw przy Górniczej. Urzędnicy nie zapomnieli o rozbudowie parków i obiektów sportowych. Flagowym projektem jest oczywiście rewitalizacja Parku Zamkowego. Modernizacja alejek spacerowych, utworzenie szlaków rowerowych, Skate Parku, naprawa oświetlenia, a także odnowienie muszli koncertowej, to główne elementy tego projektu. Zmodernizowany zostaną także obiekty Górnika 09 i Lechii 06. Istotną częścią programu rewitalizacji miasta jest poprawa dostępności komunikacyjnej. W tym zakresie przewidziano m.in. przebudowę ulic: Katowickiej, Bytomskiej, Starokościelnej, Miarki i Towarowej, budowę parkingów przy Strażackiej i Strumieńskiego, a także modernizację tuneli pod ulicami Krakowską i Oświęcimską. Program rewitalizacji jest programem wieloletnim i obejmuje dwa okresy: lata 2008-2013 oraz 2014 i lata następne. Taki podział dostosowany jest do podziału środków finansowych w Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że mysłowicki program rewitalizacji nie jest zamknięty i będzie podlegał aktualizacji w przypadku pojawienia się nowych możliwości finansowania.
Luke
PostWysłany: Pią 7:22, 20 Cze 2008    Temat postu:

^ wszystko wyglada bardzo ładnie

tylko z poprzedniego programu (na lata 2005-2006 chyba) nie zrealizowano zbyt wiele
Oczywiście dobre planowanie jest podstawą skutecznego działania ale u nas często kończy sie na opracowaniu takich dokumentów. W ślad za tym nic sie już nie robi. Oby tym razem było inaczej Wesoly
Tofik
PostWysłany: Nie 9:22, 15 Cze 2008    Temat postu:

ZADANIA INWESTYCYJNE
MODERNIZACJA I ROZBUDOWA INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ

Remonty, przebudowa i budowa infrastruktury technicznej
Program dotyczy wymiany i modernizacji starej, zdegradowanej infrastruktury technicznej w terenach rewitalizowanych. W zakres działań programu wchodzi również budowa infrastruktury technicznej w terenach rewitalizowanych w celu poprawy standardu zaopatrzenia w media, umożliwienie realizacji planowanych inwestycji oraz eliminacji niskosprawnych źródeł ciepła na rzecz ciepła sieciowego. Działania w ramach tego programu powinny być ściśle skoordynowane z programem regeneracji przestrzeni publicznych oraz z programem modernizacji i rozbudowy układu dróg publicznych.

Przebudowa, wymiana, remont infrastruktury w obiektach publicznych, usługowych
Program dotyczy remontu, modernizacji i wymiany infrastruktury technicznej w obiektach usługowych (w tym użyteczności publicznej). W szczególności działania dotyczyć będą termomodernizacji budynków oraz przystosowania systemów grzewczych budynków do odbioru ciepła z systemu sieciowego.

Przebudowa, wymiana, remont infrastruktury w budynkach mieszkalnych
Program dotyczy remontu, modernizacji i wymiany infrastruktury technicznej w budynkach mieszkalnych. W szczególności grupa ta obejmuje działania na rzecz eliminacji elementów azbestowych z budynków mieszkalnych.

E-gmina – szerokopasmowy dostęp do internetu
W ramach programu powstanie radiowa sieć szkieletowa łącząca budynki Urzędu Miasta oraz jednostki miejskie. Program zakłada również uruchomienie w różnych miejscach miasta sieci Informatoriów (publicznych punktów dostępu do internetu). Punkty te usytuowane w urzędach użyteczności publicznej umożliwią obywatelom dostęp do Internetu - z wydzieleniem dostępu do stron samorządowych i rządowych. Pozwoli to mieszkańcom na szybkie załatwienie sprawy poprzez m.in. dostęp przez Internet do wszystkich dokumentów urzędowych w formie elektronicznej, z możliwością ich elektronicznego dostarczenia. System taki zapewni również w przyszłości możliwość autoryzacji wszystkich dokumentów, poprzez wykorzystanie podpisu elektronicznego.

ZADANIA INWESTYCYJNE planowane w latach 2007-2013:

- Budowa i przebudowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w ramach porządkowania gospodarki wodno-ściekowej
- Modernizacja źródła ciepła i termoizolacja budynku Żłobka Miejskiego
- Termomodernizacja budynku Liceum Handlowego (z przeznaczeniem na potrzeby Urzędu Miasta)
- Termomodernizacja budynku głównego UM ul. Powstańców 1
- Modernizacja wewnętrznych systemów grzewczych w budynkach w rejonie ulic: Strażackiej, Powstańców, Grunwaldzkiej i Katowickiej w celu przygotowania do odbioru ciepła z sieci ZEC
- Eliminacja azbestu w budynkach MSM
- Budowa sieci szkieletowej w technologii radiowej łączącej budynki Urzędu Miasta i jednostek podległych
- Instalacja publicznych punktów dostępu do internetu

PROPOZYCJE DZIAŁAŃ w latach 2007-2013 i w latach następnych:

– Termomodernizacja budynku Gimnazjum Nr 2,
– Termomodernizacja budynków komunalnego zasobu mieszkaniowego,
– Wymiana instalacji w budynkach komunalnego zasobu mieszkaniowego,
– Porządkowanie przebiegów infrastruktury sieciowej.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:21, 15 Cze 2008    Temat postu:

ZADANIA INWESTYCYJNE
PORZĄDKOWANIE STAREJ TKANKI URBANISTYCZNEJ

Remonty i modernizacje budynków użyteczności publicznej
Działania w ramach tego programu dotyczą remontów budynków użyteczności publicznej wraz z pracami porządkującymi zagospodarowanie w ich otoczeniu.

Zagospodarowanie obszarów zdegradowanej zabudowy w harmonii z otoczeniem
Racjonalizacja wykorzystania przestrzeni, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Starego Miasta – poprzez zagospodarowanie luk budowlanych, przebudowę obiektów o gabarytach niedostosowanych od otaczającej zabudowy, wymiana zdekapitalizowanej substancji pozbawionej walorów zabytkowych (zwłaszcza zasobów mieszkaniowych pomiędzy ulicą Towarową a Bytomską) i zastąpienie zabudową o wysokim standardzie dostosowanym do charakteru istniejącej wartościowej zabudowy.

Remonty i modernizacje budynków mieszkalnych
Działania w tym programie obejmują remonty budynków mieszkalnych posiadających wartości historyczne. W szczególności prace będą dotyczyć komunalnego zasobu mieszkaniowego zlokalizowanego w granicach obszaru rewitalizacji.

ZADANIA INWESTYCYJNE planowane w latach 2008-2013:

- Adaptacja budynku Liceum Handlowego na cele Urzędu Miasta wraz z renowacją elewacji
- Remont budynku UM ul. Powstańców 1: wymiana stropów: II i III piętro budynku, zmiana sposobu ogrzewania, remont elewacji
- Uporządkowanie cmentarza ewangelickiego przy ul. Oświęcimskiej Parafia Ewangelicko-Augsburska
- Remont budynków komunalnych: Rynek 16, Strażacka 2, pl. Wolności 8, Grunwaldzka 9 oraz Jagiellońska 4
- Remont kamienicy przy ul. Wyspiańskiego 10

PROPOZYCJE DZIAŁAŃ w latach 2008-2013 i w latach następnych:

– Remont placu przed MZOPO,
– Remont budynku "Willa Kuderów" oraz adaptacja na cele hotelu i usług gastronomicznych,
– Remont budynków komunalnego zasobu mieszkaniowego,
– Uporządkowanie cmentarza żydowskiego między ulicami: Stawową i Gwarków,
– Stałe podnoszenie estetyki oraz poprawa stanu technicznego i użytkowego istniejących obiektów.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:20, 15 Cze 2008    Temat postu:

ZADANIA INWESTYCYJNE
POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA I ZAPOBIEGANIE PRZESTĘPCZOŚCI

System monitoringu wizyjnego
Projekt „Bezpieczne Mysłowice – monitoring wizyjny Miasta” dotyczy stworzenia strefy bezpieczeństwa i zapobiegania przestępczości poprzez zakup i instalację systemu monitoringu wizyjnego na terenie objętym rewitalizacją. Obejmuje również działania związane z adaptacją pomieszczeń na Centrum Monitoringu Miejskiego. Pierwszy etap projektu dotyczy montażu 24 kamer wykorzystujących do przesyłania danych sieć radiową zbudowaną w ramach programu „E-gmina – szerokopasmowy dostęp do internetu”.

Oświetlenie ulic, ciągów pieszych i innych miejsc publicznych
Działania programu dotyczą budowy oraz modernizacji oświetlenia ulic, placów, miejsc publicznych oraz miejsc zagrożonych przestępczością. Działania te są powiązane z działaniami dotyczącymi remontu i przebudowy dróg publicznych w ramach grupy działań „C.1. Modernizacja i rozbudowa układu dróg publicznych oraz systemu parkingów”.

ZADANIA INWESTYCYJNE planowane w latach 2008-2013:

- Budowa miejskiego systemu monitoringu wizyjnego
- Remont elewacji budynku i zagospodarowanie otoczenia siedziby Straży Pożarnej
- Modernizacja budynku Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach
- Budowa oświetlenia w rejonie ulic Górniczej i Robotniczej
- Budowa oświetlenia pomiędzy ulicami Świerczyny - Sobieskiego – Gwarków
- Budowa oświetlenia ul. Kacza - Strumińskiego
- Budowa oświetlenia ulicznego drogi osiedlowej pomiędzy ul. Mikołowską a Wojska Polskiego

PROPOZYCJE DZIAŁAŃ w latach 2008-2013 i w latach następnych:

– Przebudowa oświetlenia przy ul. Towarowej,
– Przebudowa oświetlenia przy ul. Miarki,
– Rozwój miejskiego systemu monitoringu wizyjnego.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:19, 15 Cze 2008    Temat postu:

ZADANIA INWESTYCYJNE
PROFILAKTYKA I PROMOCJA ZDROWIA, ZWALCZANIE CHORÓB

ZADANIA INWESTYCYJNE planowane w latach 2008-2013:

- Budowa pawilonu przeznaczonego na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, uruchomienie poradni specjalistycznych w Szpitalu Nr 1, uporządkowanie placu szpitala
- Adaptacja pomieszczeń i budowa bloku operacyjnego dla chirurgii w Szpitalu Nr 2
- Przebudowa budynku Izby Przyjęć, dostosowanie pomieszczeń pracowni diagnostycznych do potrzeb, rozbudowa budynku poradni specjalistycznych, dostosowanie obiektów do przepisów ppoż

PROPOZYCJE DZIAŁAŃ w latach 2008-2013 i w latach następnych:

– dostosowanie obiektów ochrony zdrowia do potrzeb osób niepełnosprawnych,
– podnoszenie poziomu świadomości zdrowotnej społeczności oraz promocja zdrowia,
– przygotowanie terenów inwestycyjnych pod rozwój infrastruktury medycznej,
– utworzenie Domu Pomocy Społecznej dla osób starszych.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:18, 15 Cze 2008    Temat postu:

ZADANIA INWESTYCYJNE
WSPARCIE AKTYWNOŚCI I INTEGRACJI LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Podniesienie standardu kształcenia dzieci i młodzieży
W tej grupie działań planowane zadania dotyczyć będą:
– modernizacji i rozbudowy infrastruktury edukacyjnej, w tym remonty i budowa boisk szkolnych, sal gimnastycznych w celu zapewnienia warunków edukacji i wychowania umożliwiających dzieciom i młodzieży wszechstronny rozwój, niezależnie od sytuacji rodzinnej,
– podnoszenia jakości nauczania,
– włączenia uczniów niepełnosprawnych w system kształcenia szkół masowych,
– zapewnienia dostępu do szerokopasmowego internetu,
– kształcenia postaw społecznych i tolerancji,
– podnoszenie świadomości społecznej.

Przeciwdziałanie wykluczeniu i marginalizacji społecznej
Grupa działań dotyczących przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu obejmuje projekty dotyczące modernizacji, poprawy stanu wyposażenia i rozwoju infrastruktury pomocy społecznej na terenach rewitalizowanych. Do działań tych należą między innymi:
– poprawa warunków i poszerzenie możliwości edukacji pozaszkolnej, rozwoju zainteresowań kulturalnych i artystycznych, organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych patologiami społecznymi (modernizacja świetlic środowiskowych, domów kultury, zapewnienie w tych obiektach dostępu do internetu w celu przeciwdziałania, tzw. wykluczeniu cyfrowemu),
– organizacja klubów i ośrodków dziennego pobytu dla osób z grup zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym: osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu, osób bezrobotnych, dzieci i młodzieży wychowujących się poza rodziną i pochodzących ze środowisk zaniedbanych, ofiar patologii życia rodzinnego, osób niepełnosprawnych i długotrwale chorych, osób z chorobami psychicznymi, starszych osób samotnych,
– dostosowanie obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

ZADANIA INWESTYCYJNE planowane w latach 2008-2013:

- Budowa boisk między ZSO a LO nr II
- Budowa sali gimnastycznej ZSO i LO nr II
- Budowa boisk wraz z ogrodzeniem SP nr 7,
- Modernizacja boisk przy Zespole Szkół Specjalnych,
- Remont sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Zespole Szkół Specjalnych,
- Budowa Sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Sportowych,
- Modernizacja boiska przy SP nr 2,
- Kapitalny remont sali gimnastycznej SP nr 2,
- Modernizacja boisk przy Gimnazjum nr 2,
- Remont budynku MOPS ul. Świerczyny 1, adaptacja poddasza na pomieszczenia użytkowe
- Remont Tymczasowego schronienia ul. Strażacka 9 (MOPS )
- Budowa Centrum Edukacji Osób Niepełnosprawnych
- Remont drogi dojazdowej do siedziby MZOPO przy ul. Powstańców

PROPOZYCJE DZIAŁAŃ w latach 2008-2013 i w latach następnych:

– dostosowanie szkół publicznych prowadzących klasy integracyjne do potrzeb osób niepełnosprawnych,
– zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu dla szkół,
– realizacja regionalnego kompleksu środowiskowego "PIOSEK",
– utworzenie miejsc parkingowych i remonty chodników, zagospodarowanie terenów zieleni w otoczeniu placówek oświaty,
– budowa placów zabaw dla dzieci (w szczególności będących mieszkańcami Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy siedzibie MOPS),
– remont elewacji budynku Przedszkola nr 8 przy ul. Gwarków 22,
– rozszerzenie i wzbogacenie oferty spędzania wolnego czasu dla młodzieży.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:18, 15 Cze 2008    Temat postu:

ZADANIA INWESTYCYJNE
WZMOCNIENIE STRUKTURY GOSPODARCZEJ W TERENACH REWITALIZOWANYCH

Rozwój sektora usług turystycznych, w tym bazy noclegowej i gastronomicznej.
Przystosowanie obiektów do funkcji związanych z rozwojem sektora usług turystycznych. Kreowanie lokalnych produktów turystycznych w postaci: szlaków turystycznych, dydaktycznych, krajoznawczych, pamiątek i miejsc o znaczeniu kulturalnym i historycznym oraz promowanie ich jako atrakcji turystycznych.

Tworzenie warunków dla rozwoju małych przedsiębiorstw handlowych i usługowych.
Działania w ramach tego programu będą dotyczyć w szczególności wspierania powstawania nowych i rozwoju działalności istniejących małych przedsiębiorstw w rewitalizowanych obszarach poprzez adaptację i budowę obiektów oraz remonty lokali na potrzeby przedsiębiorstw handlowych, usługowych i rzemieślniczych.

ZADANIA INWESTYCYJNE planowane w latach 2008-2013:

- Przekształcenie Szybu Bończyk na zespół restauracyjno-hotelowoturystyczny
- Miejskie Hale Targowe

PROPOZYCJE DZIAŁAŃ w latach 2008-2013 i w latach następnych:

– zmiana funkcji budynków PKP przy ul. Szymanowskiego na cele usługowe,
– wspieranie tworzenia zróżnicowanej bazy noclegowej i gastronomicznej w obszarach rewitalizacji,
– przygotowanie terenów pod rozwój nieuciążliwych działalności gospodarczych,
– utworzenie inkubatora przedsiębiorczości,
– przygotowanie systemu oznakowania szlaków turystycznych,
– promocja gospodarcza Mysłowic.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:17, 15 Cze 2008    Temat postu:

ZADANIA INWESTYCYJNE
WZBOGACENIE OFERTY KULTURALNEJ I ROZRYWKOWEJ

Modernizacja i budowa obiektów rozrywki i kultury
Działania w tym programie dotyczą rozwoju bazy materialnej obiektów kultury w Mysłowicach. Rozwinięta baza obiektów kultury będzie podstawą do organizacji w mieście coraz to nowych imprez budujących obraz Mysłowic jako atrakcyjnego ośrodka kultury. W ramach programu planuje się przeprowadzić m.in. remont obiektów Miejskiego Centrum Kultury oraz doposażyć go w sprzęt pozwalający na organizację i obsługę imprez plenerowych.

Rewaloryzacja zabytków
Działania w tym zakresie dotyczyć będą poprawy stanu obiektów zabytkowych w mieście i dotyczyć będą zarówno prac konserwatorskich, odnowienia zabudowań jak i otoczenia zabytkowych obiektów. Priorytetowo traktowane będą projekty:

– służące rozwojowi potencjału turystycznego miasta poprzez zagospodarowanie obiektów zabytkowych w kierunku funkcji hotelowych, gastronomicznych, a także wzbogacających ofertę kulturalną i artystyczną miasta,

– dotyczące obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków oraz postulowanych do objęcia ochroną konserwatorską,

– dotyczące adaptacji na cele społeczne, edukacyjne oraz gospodarcze przyczyniające się do tworzenia miejsc pracy oraz integracji społeczności lokalnych.

ZADANIA INWESTYCYJNE planowane w latach 2008-2013:

- Remont oraz kompleksowa termomodernizacja obiektu Miejskiego Centrum Kultury ul. Grunwaldzka oraz wyposażenie w sprzęt estradowy
- Budowa Auli (sala koncertowa) oraz parkingów przy siedzibie uczelni ul. Powstańców 19
- Remont budynków parafialnych oraz organizacja przedsięwzięć w zakresie edukacji muzycznej ul. Powstańców 17
- Renowacja wnętrz i otoczenia zabytkowego kościoła Ewangelickiego przy ul. Powstańców
- Renowacja i odnowa budynku filii Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach na terenie Parku Zamkowego ul. Bytomska 18d
- Renowacja wejścia i otoczenia budynku Sądu Rejonowego ul. Krakowska 2

PROPOZYCJE DZIAŁAŃ w latach 2008-2013 i w latach następnych:

– organizacja imprez kulturalnych z wykorzystaniem zrewitalizowanych obiektów,
– remonty zabytkowych kamienic w obszarze Starego Miasta.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:16, 15 Cze 2008    Temat postu:

ZADANIA INWESTYCYJNE
POPRAWA DOSTĘPNOŚCI KOMUNIKACYJNEJ ORAZ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU PIESZEGO

Modernizacja i rozbudowa układu dróg publicznych oraz systemu parkingów
Działania w tej grupie dotyczyć będą modernizacji istniejących dróg publicznych, rozbudowy układu dróg lokalnych jak i wspierania utworzenia szkieletu powiązań regionalnych. Zapewni to lepszą dostępność komunikacyjną terenów rozwojowych oraz przyczyni się do eliminacji uciążliwego ruchu tranzytowego z dzielnic śródmiejskich. Działania te posłużą również poprawie jakości i estetyki dróg publicznych oraz urządzeń drogowych w obszarze przestrzeni publicznych. Modernizacja dróg publicznych będzie uwzględniała stworzenie odpowiedniej liczby miejsc postojowych, jak również dostosowanie chodników i przejść dla pieszych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach programu realizowane będą również zadania mające na celu usprawnienie ruchu kołowego poprzez modernizację skrzyżowań oraz ulic prowadzących ruch tramwajowy, jak również budowa nowych i modernizacja istniejących parkingów.

Poprawa funkcjonalności ciągów pieszych, zwiększenie bezpieczeństwa i likwidacja barier architektonicznych
Działania obejmujące budowę i przebudowę ciągów pieszych (chodników, pasaży, przejść dla pieszych) w celu podniesienia bezpieczeństwa i dostosowania ich do potrzeb osób niepełnosprawnych lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Działania w ramach tego programu mają na celu poprawę powiązań pieszych Starego Miasta z zachodnią częścią Śródmieścia. Powiązanie takie pozwoli na większa integrację tych obszarów miasta, poprawę dostępności oferty kulturalnej Starego Miasta dla mieszkańców osiedla Centrum, a tym samym większe ożywienie obszaru Starego Miasta.

Usprawnienie i integracja transportu publicznego
Działania mające na celu utworzenie zintegrowanego węzła komunikacji pasażerskiej z wykorzystaniem terenów kolejowych, w szczególności planowanych do likwidacji torowisk PKP. Integracja komunikacji autobusowej, tramwajowej i kolejowej w powiązaniu z utworzeniem dworca komunikacji pasażerskiej służyć będzie ożywieniu tego obszaru, a także poprawie dostępności komunikacyjnej Starego Miasta. Działania te muszą być poprzedzone zniesieniem klauzuli terenów zamkniętych dla wybranych terenów PKP

ZADANIA INWESTYCYJNE planowane w latach 2008-2013:

- Przebudowa ul. Katowickiej w Mysłowicach
- Przebudowa drogi od ul. Bytomskiej do ul. Gwarków w rejonie MOPS
- Budowa parkingu wielostanowiskowego na 56 miejsc przy ul. Strażackiej
- Budowa parkingu przy Urzędzie Stanu Cywilnego
- Przebudowa ul. Krakowskiej wraz ze skrzyżowaniem Towarowa, Starokościelna, Szymanowskiego
- Przebudowa ul. Bytomskiej, Starokościelnej i Powstańców wraz z torowiskiem tramwajowym
- Przebudowa ulicy Armii Krajowej wraz z kanalizacją
- Przebudowa ul. Towarowej wraz z oświetleniem
- Przebudowa ul. Miarki wraz z kanalizacją i oświetleniem
- Przebudowa sygnalizacji świetlnej Katowicka – Krakowska
- Budowa kładki nad torami ul. Mikołowska – ul. Szymanowskiego
- Przebudowa tunelu pod ul. Katowicką przy ul. Wielka Skotnica
- Przebudowa tunelu pod ulicą Krakowską (DK 79)
- Przebudowa tunelu pod ulicą Oświęcimską wraz z montażem schodów ruchomych

PROPOZYCJE DZIAŁAŃ w latach 2008-2013 i w latach następnych:

– Przebudowa ul. Stadionowej i Huty Rozalii wraz z połączeniem z ul. Obrzeżną Zachodnią,
– Przebudowa wiaduktu kolejowego w ciągu ulicy Obrzeżnej Płn.,
– Współudział w realizacji Drogowej Trasy Średnicowej z wykorzystaniem środków zewnętrznych,
– Budowa tunelu dla pieszych pod nasypem kolejowym przy ulicy Bytomskiej,
– Przebudowa przejścia podziemnego pod ul. Katowicką w rejonie ul. Chopina,
– Przebudowa mostu nad potokiem Bolina w ciągu ulicy Bolina – Sosnowiecka,
– przebudowa infrastruktury drogowej w powiązaniu z programem uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej,
– rewaloryzacja przestrzeni publicznych pod kątem przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych,
– utworzenie zintegrowanego węzła przesiadkowego komunikacji publicznej
– połączenie ul. Szopena z ul. Bytomską,
– budowa ul. Stadionowej.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:15, 15 Cze 2008    Temat postu:

ZADANIA INWESTYCYJNE
REWALORYZACJA I ROZBUDOWA SYSTEMU PARKÓW ORAZ TERENÓW I OBIEKTÓW SPORTOWYCH I REKREACYJNYCH

Rewitalizacja Parku Zamkowego
Projekt rewitalizacji Parku Zamkowego jest działaniem skierowanym na zapewnienie mieszkańcom, miejsca rekreacji i odpoczynku, a także w przyszłości swoistego letniego centrum kulturalnorozrywkowego (plany miasta realizacji na tym terenie elementów „Off festival”). Realizacja projektu przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców poprzez zapewnienie im efektywnej infrastruktury użyteczności publicznej. Podsumowując Projekt spełnia następujące cele rewitalizacji: społeczne, rekreacyjne i kulturalne. W ramach projektu planuje się: modernizację alejek spacerowych, utworzenie ścieżek i szlaków rowerowych, wykonanie elementów małej architektury, utworzenie placu zabaw dla dzieci, poprawę oświetlenia parku oraz renowację drzewostanu i zieleni niskiej. W dalszym etapie planowane jest odnowienie całego obszaru zieleni wraz z muszlą koncertową i stworzenie skateparku.

Modernizacja i rozbudowa bazy sportowo rekreacyjnej
Program działań dotyczących bazy sportowo rekreacyjnej obejmuje działania związane z modernizacją i poprawą wyposażenia obiektów i terenów sportowych. W ramach działań programu planuje się również budowę nowych obiektów sportowych - w szczególności basenu oraz boisk osiedlowych.

Rewaloryzacja i zagospodarowanie nowych terenów zieleni rekreacyjnej
Program ten obejmuje działania związane z rewitalizacją zdegradowanych i nieurządzonych terenów zieleni miejskiej w celu poprawy jakości życia mieszkańców w obszarze Starego Miasta oraz w kierunku utworzenia reprezentacyjnych obszarów rekreacji śródmiejskiej. Program przewiduje również działania zmierzające do zagospodarowania nowych terenów rekreacyjnych położonych w pobliżu rzeki Czarnej Przemszy.

ZADANIA INWESTYCYJNE planowane w latach 2008-2013:

- Rewitalizacja Parku Zamkowego i muszli koncertowej
- Budowa Skate Parku w Parku Zamkowym
- Budowa basenu
- Modernizacja KS Górnik 09
- Zadaszenie trybun stadionu Górnika 09
- Budowa boiska osiedlowego przy budynku ul. Stawowa 27

PROPOZYCJE DZIAŁAŃ w latach 2008-2013 i w latach następnych:

– Modernizacja obiektów KS Lechia 06,
– Modernizacja terenu zieleni przy ul. Starokościelnej – łącznik z ul. Grunwaldzką, budowa placu zabaw, utworzenie terenu rekreacyjnego,
– Rewitalizacja rzeki Czarnej Przemszy i terenów przyległych.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:14, 15 Cze 2008    Temat postu:

ZADANIA INWESTYCYJNE
REGENERACJA PRZESTRZENI PUBLICZNYCH

Rewitalizacja przestrzeni publicznych Starego Miasta
Działania w tej grupie dotyczą renowacji przestrzeni publicznych o ogólnomiejskim charakterze w obrębie Starego Miasta. Projekty te są kontynuacją prac prowadzonych w poprzednich latach i służą ukształtowaniu reprezentacyjnych wnętrz urbanistycznych, w których właściwie eksponowane będą wartości historycznej zabudowy, a niepowtarzalny klimat stanowić będzie atrakcję zachęcającą do odwiedzenia miasta oraz skorzystania z placówek kultury, rozrywki i innych usług zlokalizowanych w obszarze Starego Miasta.

Ukształtowanie lokalnych przestrzeni publicznych w osiedlach mieszkaniowych
Grupa działań zmierzających do poprawy jakości środowiska zamieszkania w skali małych osiedli lub zespołów zabudowy poprzez remonty, modernizacje, uporządkowanie i budowę:

– placów zabaw i terenów zieleni osiedlowej urządzonej,
– chodników, parkingów, dróg osiedlowych oraz infrastruktury sportowej.

Działania te służyć będą zarówno celom społecznym – poprawie integracji lokalnych społeczności i zwiększeniu ich zaangażowania w rozwiązywanie problemów społecznych, jak i gospodarczym – przeciwdziałając emigracji poza obszar zamożniejszych mieszkańców i pogłębianiu się niekorzystnych zmian w strukturze społecznej. Działania będą realizowane przez Miasto Mysłowice, samorządowe jednostki organizacyjne oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe i innych zarządców nieruchomości.

ZADANIA INWESTYCYJNE planowane w latach 2008-2013:

- Rewitalizacja Rynku
- Przebudowa Placu Mieroszewskich i ul. Kołłątaja
- Iluminacja obiektów zabytkowych: Kościół NSPJ i budynek plebanii przy ul. Starokościelnej 3, Kościół Narodzenia NMP przy ul. Starokościelnej 5
- Przebudowa ul. Mickiewicza wraz z parkingiem
- Przebudowa ul. Miarki wraz z kanalizacją i oświetleniem
- Przebudowa ulicy Armii Krajowej wraz z kanalizacją
- Uzupełnienie placu zabaw przy ul. Górniczej

PROPOZYCJE DZIAŁAŃ w latach 2008-2013 i w latach następnych:

– przebudowa Placu Dworcowego oraz utworzenie węzła przesiadkowego,
– zagospodarowanie placu oraz skweru przy ul. Bytomskiej i Wierzbowej,
– iluminacja zabytkowych obiektów,
– dalsza przebudowa i estetyzacja rejonu ulic: Grunwaldzkiej i Krakowskiej,
– modernizacja wyposażenia i poprawa bezpieczeństwa na osiedlowych placach zabaw.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:13, 15 Cze 2008    Temat postu:

OBSZARY REWITALIZACJI MIEJSKIEJ

RM 1 – Obszar obejmujący część osiedla Piasek oraz Park Zamkowy będący częścią Osiedla Stare Miasto

RM 2 – Obszar obejmujący północną część Starego Miasta (do ul. Krakowskiej)

RM 3 – Obszar obejmujący południową część Starego Miasta (od ul. Krakowskiej do końca zabudowań przy ul. Powstańców)

RM 4 – Obszar obejmujący część osiedla Centrum ograniczoną ulicami: Katowicką - Oświęcimską, Armii Krajowej, Wojska Polskiego, Reymonta, Robotniczą i Górniczą

RM 5 – Obszar obejmujący teren ograniczony ulicami: Miarki, Stadionową, Oświęcimską i Górniczą

Obszar rewitalizacji miejskiej (RM 1 – RM 5) zabudowany jest w większości budynkami mieszkalnymi oraz obiektami o funkcjach handlowych, usługowych i użyteczności publicznej, które liczą sobie od kilkudziesięciu do ponad 100 lat, niejednokrotnie są to obiekty zabytkowe. Ze względu na ciągłą eksploatację budynków bez możliwości przeprowadzania kompleksowych remontów oraz z powodu szczupłości środków finansowych, przez dziesięciolecia postępowała ich degradacja. Z kolei ze względu na wiek budynki te nie są dostosowane do obecnie obowiązujących standardów dla obiektów użyteczności publicznej i dla obiektów mieszkalnych. Dodatkowo, znaczna część centrum miasta jest zdegradowana ze względu na obecność i silny rozwój przemysłu ciężkiego w poprzednich dekadach, a po roku 1990 na zachodzące procesy restrukturyzacyjne w branży górnictwa węgla kamiennego. Sama restrukturyzacja tej branży wywołała negatywne zjawiska w sferze społecznej przejawiające się w nagłym wzroście stopy bezrobocia a w konsekwencji dużą zależność mieszkańców od różnych form pomocy społecznej, co w połączeniu ze stosunkowo niskim poziomem wykształcenia sprzyja pojawianiu się nowych negatywnych zjawisk społecznych, jak wzrost przestępczości.

Dlatego w przypadku Mysłowic celem procesu rewitalizacji opisanego powyżej obszaru „Centrum” jest przeciwdziałanie wywołanej degradacją techniczną dalszej marginalizacji i ubożenia tego obszaru miasta, jego powtórna integracja z innymi rejonami Mysłowic oraz odtworzenie warunków do rozwoju reprezentacyjnych funkcji centrum miasta funkcji turystycznej oraz mieszkalnej, gospodarczej i usługowej.

Aby osiągnąć te cele główny nacisk zostanie położony na zadania związane z poprawą bezpieczeństwa, jakości i dostępności usług socjalnych, zwiększenia atrakcyjności terenów rekreacyjnych. Ich realizacja w pierwszej sferze stworzy warunki do przywrócenia w obszarze centrum odpowiednich warunków zamieszkiwania oraz wesprze rozwój społeczno-gospodarczy.

OBSZARY REWITALIZACJI PRZEMYSŁOWEJ

RP 1 – Obszar obejmujący teren zakładu byłej KWK „Mysłowice” ograniczony ulicami: Katowicką, Bytomską, Świerczyny oraz Obrzeżną Północną oraz tereny położone dalej na północ pomiędzy torami kolejowymi a ulicą Katowicką.

Jest to teren byłego zakładu KWK „Mysłowice” będącego teraz częścią KWK „Mysłowice-Wesoła”. Aktualnie funkcjonuje tam zakład przetwórczy, lecz w najbliższym czasie zapowiadana jest likwidacja działalności kopalni na tym terenie. Teren ten jest położony w sąsiedztwie centrum miasta – jego znaczenie jest więc strategiczne dla rozwoju Śródmieścia. Podjęcie działań rewitalizacjyjnych na tym obszarze ma na celu przekształcenie tego obszaru w kierunku ukształtowania centrum usługowo-handlowego oraz zabudowy śródmiejskiej o wielofunkcyjnym charakterze (usługowej, mieszkaniowej). Istotnym założeniem tych działań jest zachowanie i adaptacja zabytkowych obiektów przemysłowych kopalni.

RP 2 – Obszar obejmujący teren szybu Bończyk byłej KWK „Mysłowice” położony przy ulicy Bończyka.

Jest to teren nieczynnego szybu byłej KWK „Mysłowice”. Budynek maszyny wyciągowej wraz z szybem są obiektami proponowanymi do objęcia ochroną w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Mysłowice. Działania rewitalizacyjne w tym obszarze będą dążyć do wykorzystania obiektów szybu w kierunku usług hotelarskich i gastronomicznych, a także rozwoju turystyki. Realizacja tych funkcji doprowadzi do zachowania i wyremontowania zabytkowych budynków, jak również udostępnienia ludności obiektów będących częścią dziedzictwa kultury przemysłowej Mysłowic.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:12, 15 Cze 2008    Temat postu:

IDENTYFIKACJA PROBLEMÓW
SFERA SPOŁECZNA

– Prognozowany spadek liczby mieszkańców (do ok. 65 tys. w roku 2030) oraz demograficzne starzenie się ludności miasta.

– Niskie przeciętne wynagrodzenie brutto. W Mysłowicach w 2006 roku średnie wynagrodzenie brutto było jednym z niższych w aglomeracji. Kształtowało się na poziomie 2 229 zł, co stanowiło 85% średniej krajowej.

– Niezadowalający stan bazy materialnej zakładów opieki zdrowotnej. Zły stan placówek lecznictwa zamkniętego oraz słabe wyposażenie w sprzęt medyczny.

– Niedostosowanie bazy materialnej systemu pomocy społecznej do potrzeb. W Mysłowicach brak jest domu pomocy społecznej dla osób starszych. System pomocy społecznej w Mysłowicach boryka się również z problemem niewystarczającej liczby miejsc w Domu Dziecka oraz brakiem całodobowego nadzoru w schronisku dla bezdomnych kobiet.

– Na terenie Mysłowic występuje zjawisko przestępczości kolejowej polegającej na kradzieży węgla oraz innych materiałów.

– Występowanie miejsc stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Braki w oświetleniu parków, skwerów i parkingów. Brak urządzeń poprawiających bezpieczeństwo pieszych (chodniki, bariery) w szczególności w pobliżu szkół i przedszkoli.

– Niedostosowanie części przestrzeni publicznych i niektórych obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Zagrożenie pożarowe stanowi problem w starej zwartej zabudowie centrum oraz wśród obiektów przemysłowych, zwiększone jest również w zakładach pracy. Na terenie miasta występuje również zagrożenie wynikające ze wzmożonego przewozu Toksycznych Środków Przemysłowych związane z przebiegającymi w granicach miasta drogami krajowymi, autostradą oraz liniami kolejowymi.
Tofik
PostWysłany: Nie 9:11, 15 Cze 2008    Temat postu:

IDENTYFIKACJA PROBLEMÓW
GOSPODARKA

– Duży udział pracujących w przemyśle. Ponad połowa pracujących w Mysłowicach jest zatrudniona w sektorze przemysłowym.

– Duży udział osób w wieku przedemerytalnym wśród bezrobotnych. Aktualnie około 34% ogółu bezrobotnych, to ludzie w wieku produkcyjnym niemobilnym.

– Wysoki odsetek kobiet wśród bezrobotnych. Mimo systematycznego spadku liczby bezrobotnych w ostatnich latach, występuje niekorzystny trend wzrostu udziału kobiet w grupie osób bezrobotnych.

– Wzrost liczby osób w wieku produkcyjnym. W najbliższych 15 latach wzrośnie liczba ludności w wieku produkcyjnym (18-59/60 lat). Efektem tego zjawiska będzie wzrost liczby ludności głównie w wieku produkcyjnym niemobilnym (45-59/64 lata), czyli osób, które nie są skłonne do zmiany miejsca zamieszkania i pracy.

– Wolny przyrost liczby małych przedsiębiorstw, liczba podmiotów gospodarczych osób fizycznych od 2004 r. utrzymuje się mniej więcej na jednakowym poziomie.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group