Autor Wiadomość
JanuszDyl
PostWysłany: Wto 21:08, 25 Lip 2017    Temat postu:

Też się zgadzam z poprzednikiem.
myslomichal
PostWysłany: Pon 0:15, 04 Lip 2016    Temat postu:

Centrum naukowe byloby fajne jako dodatkowa atrakcja edukacyjna, ale czy doczekamy sie takiego , chyba nic o tym nie wiadomo ?
atrix
PostWysłany: Czw 11:26, 18 Wrz 2014    Temat postu:

Nic nowego jak widać
zic
PostWysłany: Sob 23:16, 10 Maj 2014    Temat postu: komin na grubie

witam

Dzisiaj zauważyłem pomalowany komin na terenie kopalni Ale niestety skręcałem z centrum w Chopina stojąc na światłach nie obejrzałem go dokładnie Czy ktoś wiem co to za barwy...
zic
PostWysłany: Śro 18:02, 01 Maj 2013    Temat postu: suuuper takie centrum naukowe

Suuper jak by takie centrum naukowe powstało u Nas:) kaske na to można pozyskać z uni czy Warszawki a reszte z środków własnych....
ninja alex
PostWysłany: Sob 12:50, 23 Mar 2013    Temat postu:

Nasi ciągle debatują co może miasto zyskać na rewitalizacji kopalni i jak na razie niewiele mamy konstruktywnych wniosków. Zatem może by tak zorganizować centrum naukowe a'la Kopernik? Bytom ponownie włączył się do tej akcji wraz ze budynkami po elektrociepłowni Szombierki. Pierwotnie Katowice i Chorzów walczą o lokalizację tego przybytku.
Rafal
PostWysłany: Pon 17:39, 18 Lip 2011    Temat postu:

Alex, ciekawa propozycja tego gościa. Tylko co będzie dalej to jak na razie wielka niewiadoma. Swoją drogą obecna lokalizacja dworca jest Ok, gorzej z jego skomunikowaniem i dojazdem. Ciekawe czy wybudowanie nowego dworca byłoby ekonomiczne uzasadnione, pytanie ile kosztowałby remont starego dworca (budynek, przejście, perony, dostosowanie do niepełnosprawnych itp, uszczelnienie)... Swoją drogą, gdyby ten pomysł doszedł do skutku to byłaby już 3 lokalizacja dworca w Mysłowicach... A gdyby tak inaczej: powrócić do starej lokalizacji dworca przy ul. Towarowej w ścisłym centrum?? Wymagałoby to chyba oprócz inwestycji w sam dworzec, inwestycji w cały układ komunikacyjny centrum.
Swoją drogą czy zmiana lokalizacji dwora wymusza przeniesienie całych mechanizmów zarządzania torami, dyspozytorni itp??

Tak jeszcze sobie myślę, że gdyby istniała u nas szybka kolej miejsca (gdyby! sic!@), na terenie po kopalni możnaby wybudować przystanek kolejowy. Uruchomienie takich szybkich połączeń z Katowic do całej tej "strefy rozrywkowo-kulturalnej" pozwoliłoby na zwiększenie ilości odwiedzających z regionu. Dziś taka podróż koleją z Mysłowic do Katowic trwa ok 15 minut.
kufel
PostWysłany: Nie 23:48, 17 Lip 2011    Temat postu:

Tak, tak. Jasne.
Trybyna Górnicza nr 28 (873) 14 lipca 2011 str 13
Tytuł artykułu: : Opuszczone królestwo Łokietka.
Cytat:
Nasza spółka ma kompletną dokumentację kopali, ma wiedzę o składnikach należącej do niej przestrzeni. Gotowi jesteśmy się nią podzielić, z myślą, że zostanie obrócona w inwestycje, służące społeczności miasta i regionu.
Natomiast teren i położone na nim nieruchomości chcemy zbyć komercyjnie.
Koniec cytatu. Waldemar Mróz wiceprezes KHW.

Ostatnie zdanie chyba nie pozostawia wątpliwości.
ninja alex
PostWysłany: Nie 17:50, 17 Lip 2011    Temat postu:

Wrzucam ciekawy komentarz dotyczący kopalni, znaleziony na stronie nasze-miasto.pl:

Gość z City M. (gość) 2011-07-04 16:48 napisał:
Jak się spojrzy na zdjęcie lotnicze tego terenu, to zaraz nasuwa się kwestia komunikacyjna po wschodniej stronie tego terenu i po zachodniej, jak i po północnej - ul. Świerczyny, po 2-pasy w obu kierunkach i 2-torowiska tramwajowe w środku po terenie byłej kopalni, od Kościółka, do ul. Obrzeżnej Północnej i na skrzyżowaniu tych 2-ulic zrobić RONDO.
Po wschodniej stronie tego terenu przedłużyć ul.Towarową po terenie byłej kop., koło budynku byłej Dyrekcji na wprost do ul. Świerczyny i w ten sposób zlikwidować powstający korek samochodowy w dni Targowe i Giełdowe koło Szpitala nr.2 i wokół Kościółka na ul.Bytomskiej.
Po stronie zachodniej tego terenu, przełożyć tory kolejowe (relacji Katowice Kraków) na południową stronę tego terenu na szeroki betonowy wiadukt kolejowy, nieczynny teraz (brak trakcji) i wreszcie zburzyć ten stary ciasny, niski ceglany mostek drogowy co ciągle po nim gnają pociągi Inter. do Krakowa z szybkością 20 km na godz, bo by się rozleciał. W ten sposób pozbywamy się kolejnych korków aut do Sosnowca i na Targ i Giełdę samochodową, no i mamy szerokie 2 pasy w obu kierunkach i wysokość na Tiry, co teraz mogą ino pomarzyć bo się klinują, sam widziałem. Z jednego szybu zrobić platformę widokową tak jak zrobiły to Katowice na byłej kopalni Katowice - z Szweckimi windami na górę. Drugi szyb przenieść na Trójkąt Trzech Cesarzy i zrobić to samo, tak jak było przed wojną i znów będą do nas przyjeżdżać turyści z całej Europy, a na dole w tej wierzy zrobić Muzeum tego Trójkąta, a na wierzy lornety dla turystów-płatne.

Dalszy ciąg. Na terenie po kopalni, Muzeum Miasta Mysłowic w zabytkowych budynkach, Galerie Sztuki, Kluby Młodzieżowe i kluby dla starszych z muzyką biesiadną-regionalną, Mały Amfiteatr Letni, na wzór Opolskiego. Kompleks basenowo-gastronomiczno-kinowy. Ścieżki rowerowe. Dworzec kolejowy, owszem, ale bliżej Centrum przed mostem nad ul. Bytomską, tam jest 6 pasów torów. Maksymalnie wykorzystać zabytkowe budynki, a w nich maszyny zabytkowe, to była najstarsza kopalnia na Śląsku, najdłużej czynna, ma się czym miasto chwalić, trzeba to udostępnić turystom, tak jak zrobiło to Zabrze.
ninja alex
PostWysłany: Pią 11:52, 01 Lip 2011    Temat postu:

Kopalnia Mysłowice - szansą na drugą śląską strefę kultury?

Dziennik Zachodni, Monika Chruścińska, 2011-06-24 07:18:57

Czy będzie można posłuchać koncertu w cechowni byłej kopalni Mysłowice? Inwestorzy i eksperci wyższych uczelni przekonują, że to możliwe. To szansa na drugą - po kopalni Katowice - strefę kultury.

Katowice budują strefę kultury za miliard złotych
Mielibyście ochotę napić się kawy w pobliżu maszyny wyciągowej, popływać w podziemnym basenie w byłej kopalni?

W środę architekci i grono biznesmenów, zainteresowanych rewitalizacją mysłowickiego zakładu, oglądało teren dogasającej, ponad 170-letniej kopalni.

- Złoża, które tu były, zostały już wyeksploatowane - mówił Waldemar Mróz, wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego, właściciela zakładu.

Obecnie trwają prace likwidacyjne, których finał przewidziany jest na koniec lipca. Na początku 2012 holding zamierza sprzedać teren. To 40 ha zabudowanego obszaru w samym sercu miasta. Do tego czasu miasto musi przygotować studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Prezydent Mysłowic powołał w tym celu specjalny zespół.

Plany są ambitne. Mają tu powstać muzeum, galerie, centrum biznesowe, handlowe, pracownie uczelni, a zdaniem niektórych, po zalaniu podziemnych chodników - nawet... basen! Są też pomysły - na razie luźno rzucone przez architektów - przeniesienia tu budynku magistratu i dworca PKP. - Przez teren kopalni przebiega linia kolejowa, dlaczego tego nie wykorzystać - mówi Paweł Dyl z Polskiego Centrum Inwestycyjnego, spółki z udziałem miasta, powołanej do zrealizowania projektu zagospodarowania mysłowickiej kopalni, która od dwóch lat pozyskuje partnerów dla inwestycji.

Jeszcze w tym roku wejdzie na giełdę, a w 2012 chce przystąpić do przetargu, by nabyć teren.

W projekt włączyły się też rok temu trzy uczelnie wyższe - katowicka i krakowska Akademia Sztuk Pięknych oraz krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, które mają opracować projekt rewitalizacji.

- Na naszej uczelni przez ten czas powstały dwie prace magisterskie dotyczące kopalni i wszczęty został przewód doktorski - mówi prof. Jacek Siwczyński z ASP w Krakowie. - Prace jednak utrudnia brak dostępu do dokumentacji z inwentaryzacji - żałuje. - Kopalnia ma dla regionu wielką wartość historyczną - zaznacza Krzysztof Urban, jej pracownik i założyciel Stowarzyszenia "Pamięć", powołanego, by chronić zabytki zakładu.

To właśnie tutaj w 1919 roku żołnierze niemieccy otwarli ogień do czekających na wypłaty górników i ich rodzin, co zainicjowało wybuch I powstania śląskiego.
take
PostWysłany: Sob 11:13, 01 Sie 2009    Temat postu:

Kopalnia perłą Śląska?
Monika Chruścińska - POLSKA Dziennik Zachodni, 2009.07.31

Podobnie jak w roku ubiegłym, mieszkańcy Śląska wybierają Perły w Koronie swojego województwa. Nasze miasto w plebiscycie reprezentują zabudowania kopalni "Mysłowice".


Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Mysłowic "Moje Miato". Od prawej: Adam i Grażyna Wojciechowscy, Michał Mistewicz, Tomasz Kusiak. | fot. m-ce24.pl/smm

- To nasza duma, a niegdyś i główna żywicielka mysłowiczan. Jest też pomnikiem pięknej historii zarówno miasta, jak i całego Śląska - mówi Tomasz Kusiak ze Stowarzyszenia Mieszkańców Mysłowic "Moje Miasto", które zgłosiło obiekt do tegorocznego konkursu.

Zabudowania kopalni powstawały w latach 30. XIX wieku i jeszcze przez dwa lata będą tętnić górniczym życiem, choć już w innych strukturach. Później teren najprawdopodobniej zostanie zrewitalizowany.

To tutaj wymyślono i po raz pierwszy na świecie wykorzystano podsadzkę hydrauliczną do wypełniania pustek po eksploatacji węgla.

Tutaj też 15 sierpnia 1919 roku żołnierze Grenzschutzu otwarli ogień do czekających na wypłaty górników i ich rodzin. Zginęło wtedy 7 górników, 2 kobiety i 13-letni chłopiec. Ta krwawa masakra stała się bezpośrednią przyczyną wybuchu I Powstania Śląskiego.

Dziś kopalnia jest połączona z KWK Wesoła i funkcjonuje pod nazwą KWK Mysłowice - Wesoła.

- Być może przyznanie certyfikatu "Perły w Koronie województwa śląskiego" będzie kolejnym argumentem w trwającej obecnie walce o zachowanie jak najwięcej z zabytkowej zabudowy kopalni, w której uczestniczy m.in. nasze stowarzyszenie - twierdzi Kusiak.

W tym roku obok naszej kopalni do miana najciekawszych wizytówek regionu pretenduje jeszcze 51 budowli, w tym m.in. zamek w Będzinie, Opera Śląska w Bytomiu, rotunda św. Mikołaja w Cieszynie, katowcki Nikiszowiec, pszczyński ratusz, pałac Habsburgów w Żywcu, zamek piastowski w Raciborzu czy też park w Świerklańcu. Internauci wybiorą spośród nich 10, które ich zdaniem są najbardziej urzekające.

Głosować na obiekty należy do 31 sierpnia na portalu naszemiasto.pl ( http://slask.naszemiasto.pl/perly_w_koronie_woj_slaskiego_2009/specjalna_galeria/5801.html ) Każdy może oddać trzy głosy z jednej przeglądarki w ciągu doby, rozdzielając głosy pomiędzy kandydatury lub wszystkie przyznając jednej budowli. Laureatów poznamy 1 września.

Warto przypomnieć, że rok temu w plebiscycie wygrał Trójkąt Trzech Cesarzy.
ninja alex
PostWysłany: Wto 21:24, 30 Cze 2009    Temat postu:

A jeszcze się wtrącę, a co. Polecam ten wątek o Manufakturze Łódzkiej http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=99822 z której z budynku przemysłowego zrobiono atrakcję rozrywkową i poniekąd turystyczną.

Czemu o tym piszę? Manufaktura ma 27 ha powierzchni, kopalnia Mysłowice aż 60! Mamy większe pole do popisu Kwadratowy
take
PostWysłany: Pią 17:16, 19 Cze 2009    Temat postu:

Plany pokopalniane
(Krzysztof Bąk, TVS.pl)

Dni dawnej kopalni Mysłowice są już policzone. Zamiast zakładu żywiącego kilka tysięcy osób, zostanie po niej tylko kilkadziesiąt hektarów poprzemysłowych terenów w centrum miasta. Co zrobić, by kopalniane szyby nie straszyły, tak jak dzieje się w większości przypadków? W Mysłowicach rozpoczęto dyskusję na ten temat i padły pierwsze pomysły - by pokopalniany teren stał się centrum kultury i rekreacji.

Kopalnia Mysłowice wkrótce stanie się historią. Właśnie dlatego pracujący w niej Krzysztof Urban założył Stowarzyszenie Pamięć. - Chciałbym, żeby po kopalni Mysłowice nie została tylko pamiątkowa tablica. Ze względu nawet na to, że ta kopalnia liczy ponad 170 lat. A jest co chronić. Wydarzenia na tej kopalni przyspieszyły wybuch I Powstania Śląskiego. Wszystko zaczęło się od górników, którzy nie otrzymali wypłaty. Powstrzymały ich strzały niemieckich żołnierzy. - Od tego momentu zaczęto konkretne przygotowania w Mysłowicach do podjęcia walki zbrojnej - opowiada dr Helena Witecka, Muzeum Mysłowic.

I choć kopalnia zniknie, to pozostanie po niej blisko 60 hektarów terenów w centrum miasta, które trzeba będzie zagospodarować. Jak mówi prof. Jacek Siwczyński specjalista od architektury, polskie doświadczenia
w tej kwestii na razie są mizerne. - Nadal nie ma spójnej koncepcji zagospodarowania tych terenów. Często one są - mówiąc nieładnie rozmontowywane. Tak rozmontowany został już jeden z trzech ponad stuletnich szybów w Mysłowicach. Ale pomysły na zagospodarowanie pojawiają się już teraz. Według Adama Plackowskiego z Muzeum Mysłowic dawne kopalniane budynki mogłyby służyć kulturze. - Muzeum historii górnictwa, pracownie dla artystów, studia nagrań, kluby, kawiarnie. Wszystko to, co mogłoby aktywować środowiska twórcze. - Nadaje się idealnie do kilku głównych elementów, czyli przede wszystkim do części rekreacyjno-sportowej, części kulturowej związanej z uczelniami wyższymi: ASP z Katowic, AGH z Krakowa, jak również z taką częścią nazwijmy to przedsiębiorczości
lokalnej - dodaje Paweł Dyl, Polskie Centrum Inwestycyjne.

Te wizje idealnie wpisują się w plany mysłowickich władz. W ciągu kilku lat naprzeciwko kopalni ma stanąć kryta pływalnia. - Jest szansa na to, aby tu w sercu aglomeracji górnośląskiej powstało i centrum rekreacji, i centrum konferencyjne - uważa Tadeusz Chowaniak, wiceprezydent Mysłowic. Między innymi dlatego, właściciel kopalnianego terenu zaangażuje się w to przedsięwzięcie. - Zależy nam na tym, aby teren ten, który straci funkcje gospodarcze, do którego wcześniej był przygotowany, był wykorzystany z pożytkiem dla lokalnej społeczności i z korzyścią dla KHW - informuje Waldemar Mróz, wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego. A jeżeli się uda, to nieczynne kopalniane szyby zamiast straszyć, znów będą przyciągały.
take
PostWysłany: Pią 14:56, 12 Cze 2009    Temat postu:

niech będzie nowoczesne kino.. może nawet przenieść tam muzeum miasta.
ninja alex
PostWysłany: Pią 14:50, 12 Cze 2009    Temat postu:

Tylko jest jedno ale, owe pracownie, galerie mogą nie utrzymać finansowo budynku. W końcu nieliczni oglądają wernisaże studentów.

Może to by było ciekawe miejsce na obiekt handlowy, ale nie taki jak Real, czy Tesco. Coś w rodzaju SCC czy Plejady. Tylko to wiąże się z dużymi kosztami - trzeba przystosować wszystkie budynki kopalni, jeżeli chce się je utrzymać w obecnym kształcie.

Mogłoby być tam także Muzeum np. Powstań Śląskich, ale pod jednym warunkiem, że będzie tam ciekawe, jak w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ma być multimedialnie, klimatycznie i przede wszystkim interesująco.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group