Autor Wiadomość
Tofik
PostWysłany: Czw 9:19, 01 Lis 2007    Temat postu:

Uchwała Nr XVII/357/07 z dnia 25 października 2007 r.

w/s przyjęcia oświadczenia Rady Miasta Mysłowice dotyczącego inicjatywy utworzenia Inkubatora Przedsiębiorczości i Parku Technologicznego w Mysłowicach.
PiCzu
PostWysłany: Pon 12:29, 18 Cze 2007    Temat postu:

Brawo....


chyba juz wszyscy maja taki park to masze urzedasy sie obudzily.....


zenada
Tofik
PostWysłany: Pon 18:44, 04 Cze 2007    Temat postu:

Życie Mysłowic :

Gospodarzem spotkania był Stanisław Ginda - prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., w skład której wchodzi Bielski Inkubator Technologiczny. Prezes Ginda oprowadzał nas po bielskim inkubatorze:

-Agencja jest spółką akcyjną o kapitale mieszanym, której akcjonariuszami są: Samorząd Województwa Śląskiego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Gmina Bielsko-Biała oraz banki i przedsiębiorstwa działające w regionie bielskim –mówi prezes Stanisław Ginda - Ideą programową Agencji jest inicjowanie, organizowanie i wspieranie rozwoju subregionu południowego województwa śląskiego oraz jego promocja w kraju i za granicą.

Utworzenie Beskidzkiego Inkubatora Technologicznego w Bielsku-Białej to największe z dotychczasowych przedsięwzięć realizowanych przez Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Projekt był finansowany z programu SPO-WKP Działanie 1.3 ”Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm”. Agencja realizuje ten projekt w partnerstwie z Gminą Bielsko - Biała oraz Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Zadaniem pierwszego w naszym województwie inkubatora technologicznego jest kreowanie nowych firm, poszerzanie działalności już istniejących, wspieranie ich rozwoju, szczególnie w zakresie wdrażania innowacji i transferu nowych technologii. Agencja realizuje swoje cele z funduszy akcjonariuszy, środków uzyskanych z własnej działalności gospodarczej i innych form wsparcia finansowego, w tym z funduszy pomocowych Unii Europejskiej.

Zakres usług oferowanych przez Agencję

Agencja realizuje założenia z zakresu promocji regionu i jego potencjału gospodarczego, ale przede wszystkim kompleksową pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Krajowego Systemu Usług dla MSP, w tym profesjonalne doradztwo techniczne, organizacyjne, ekonomiczno-finansowe, prawne i marketingowe. Prowadzi również działalność związaną z pozyskiwaniem środków finansowych z Unii Europejskiej oraz działalność konsultingową, szkoleniową i wydawniczą. Jednym z ważnych i znaczących finansowo realizowanych projektów jest działalność w ramach rozwoju współpracy transgranicznej pomiędzy Polską, Republiką Czeską i Republiką Słowacką. W tym zakresie Agencja wdraża wiele projektów z programów unijnych, między innymi Interreg III.

Inkubator oferuje szereg usług wspierających biznes

Inkubator Przedsiębiorczości udostępnia małym firmom odpowiednie do ich potrzeb pomieszczenia na działalność gospodarczą, stosując preferencyjne stawki opłat czynszowych dla nowych klientów. Inkubator oferuje szereg usług wspierających biznes. Zainteresowani mogą korzystać z posiadanego przez Inkubator sprzętu komputerowego, sprzętu audiowizualnego, czy sali konferencyjnej. Inkubator tworzy niepowtarzalną atmosferę współpracy, wymiany doświadczeń, wzajemnej pomocy i dodatkową szansę wspólnych przedsięwzięć. Promuje przedsiębiorczość jako aktywną formę przeciwdziałania bezrobociu i tworzenia nowych miejsc pracy. Pomaga usuwać bariery w tworzeniu i rozwoju małych przedsiębiorstw szczególnie w początkowym, najtrudniejszym okresie działalności firmy. Okres wynajmu pomieszczeń przez poszczególne firmy nie może przekroczyć trzech lat, a po upływie terminu ważności zawartych umów najmu, do zwolnionych tą drogą pomieszczeń, zostają wprowadzone nowe firmy spełniające określone warunki.

Do Inkubatora Przedsiębiorczości przyjmowane są firmy:

nowe, zakładane przez osoby bezrobotne lub pozostające bez pracy, istniejące, działające nie dłużej niż 2 lata, mające możliwość samodzielnego rozwoju, tworzące nowe miejsca pracy, przede wszystkim dla mieszkańców Miasta i Gminy Bielsko-Biała, mające biznes plan przyszłego rozwoju, zyskujące na usługach oferowanych przez Inkubator Przedsiębiorczości, mające potrzeby możliwe do zaspokojenia przez Inkubator Przedsiębiorczości, gotowe współpracować z dotychczasowymi najemcami Inkubatora.

Firmy kandydujące do Inkubatora Przedsiębiorczości mogą być firmami produkcyjnymi, usługowymi i handlowymi, jednak duży nacisk kładzie się na firmy z branży wykorzystujących nowoczesne technologie.

Inkubator Technologiczny w Bielsku-Białej powstał dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. 85% środków finansowych z zainwestowanych 17 milionów złotych pozyskano z programów dofinansowujących tego typu inwestycje. To wynik wdrożenia w sumie trzech projektów, przy czym jeden z nich dotyczył doradztwa i pomocy technicznej.

Mysłowice nie wykorzystały szansy ostatnich kilku lat na ubieganie się o tego typu fundusze unijne. Nadchodzi jednak nowy okres programowania 2007 -2013, który stwarza nowe możliwości. Lokalni właściciele firm są zainteresowani tą formą wspierania przedsiębiorczości, tym bardziej, że od co najmniej kilku lat toczy się dyskusja na temat zaangażowania się Mysłowic w tego typu projekty. Park Przemysłowo-Technologiczny wymaga zawiązania współpracy z techniczną uczelnią wyższą, ale i w tej kwestii – po zaciągnięciu opinii kilku tego typu placówek – Mysłowice mogą liczyć na szerokie zainteresowanie. Rozpatrzenie, na majowej sesji, projektu uchwały intencyjnej w sprawie powołania Parku w Mysłowicach, a co za tym idzie budowy inkubatora, będzie pierwszym, ale tak naprawdę najważniejszym krokiem w kierunku realizacji unijnych projektów wspierających rozwój gospodarczy w naszym mieście. Wszystko więc w rękach radnych, którzy zadecydują o pozyskaniu europejskich dotacji na budowę inkubatora technologicznego. Wizyta w Bielsku-Białej pokazała, że chyba warto.
Tofik
PostWysłany: Pią 15:19, 18 Maj 2007    Temat postu:

Co Tydzień
Dopiero tydzień temu urzędnicy prezydenta przyznali,że pracują nad zorganizowaniem w Mysłowicach parku przemysłowo-technologicznego i inkubatora przedsiębiorczości. Powołano specjalną grupę roboczą, toczą się już rozmowy i negocjacje z właścicielami zdegradowanych, poprzemysłowych nieruchomości.

Idea tworzenia Parków Przemysłowych pojawiła się w Polsce jakieś cztery lata temu. W Ministerstwie Gospodarki utworzona została specjalna ścieżka finansowania takich Parków ze wspomaganiem z funduszy unijnych. Celem ich działania jest ponowne ożywienie, a tym samym podnoszenie wartości i atrakcyjności zdegradowanych budynków i terenów poprzemysłowych, a także obszarów dotychczas niezagospodarowanych przemysłowo. Osiąga się to przez ich odbudowę, uzbrojenie w drogi i węzły drogowe, instalacje, bocznice kolejowe itd., wszystko za pieniądze z Unii. Potem następuje sprzedaż lub wynajem obiektów na rzecz inwestorów dających nowe miejsca pracy. W polsce powstało kilkadziesiąt takich Parków. Pozyskały one już łącznie kilkaset milionów złotych na inwestycje. Niestety w Mysłowicach mamy spore opóznienie.

Już rok temu z inicjatywy radnych powstała w Mysłowicach taka inicjatywa, nawet przyjęto specjalną uchwałę. Fakt,że ze względów na błędy formalne wojewoda uchwałę wycofał, ale można było ją poprawić i przyjąć ponownie, tak jak dzieje się z dziesiątkami błędnych uchwał wnoszonych przez prezydenta. Więc dlaczego tej się poprawić nie dało ? Czy dlatego,ze inicjatorem utworzenia Parku nie był prezydent tylko znienawidzony klub radnych prawicy, czy też dlatego,że radni prawicy chcieli do Parku włączyć słynne 40 ha pozostałe po działalności gospodarczej upadłego PGR?! Chyba z obydwu powodów razem. po włączeniu do parku nie dałoby sie 40.hektarów szybko "opylić" i przejeść, jak zaplanował sobie prezydent. To właśnie dlatego T.Chowaniak zażarcie perorował,że utworzenie Parku jest w Mysłowicach w ogóle niemozliwe.A dzieś nastąpił cud, jest mozliwe !

Park Przemysłowo-Technologiczny to wielka szansa i dla gminy, i dla lokalnych przedsiębiorstw mogących się pozbyć na jego rzecz zrujnowanych, niedochodowych budynków i terenów. Oddanie ich w zarząd Parkowi moze nawet zwalniać przedsiębiorstwa z płacenia za taki obiekt podatku od nieruchomości. Oczywiście wczesniej musi to usankcjonować specjalna uchwała Rady Miasta. Pózniej po rewitalizacji, właściciel może nieruchomością dalej dowolnie dysponować. Park to m.in. idealny pomysł na odciążenie obydwu naszych kopalń z kosztów utrzymania majątku nieprodukcyjnego, czyli konkretne wsparcie ich restrukturyzacji.
take
PostWysłany: Wto 10:16, 15 Maj 2007    Temat postu:

ale pod warunkiem, że zostanie zachowana zabytkowa zabudowa kopalni, szyby, niech będzie to symboliczny ślad po erze węglowej w Mysłowicach. Dawniej na w mieście działały 62 kopalnie a dziś nie ma ani jednej, gdyż po zmianie granic, kopalnia Wesoła znalazła się w granicach Katowic i jest to katowicka kopalnia
jeżeli będziemy pokolei niszczyc wszystkie zabytkiw tym mieście to pamięc o prężnym niegdyś rozwoju miasta zaniknie. Pozostanie tlyko zwykłym, nudnym, brudnym, zapyziałym małym miasteczkiem =/
Luke
PostWysłany: Wto 8:52, 15 Maj 2007    Temat postu:

No teren po kopalni byłby zdecydowanie najlepszy. Na pewno lepiej rewitalizować tereny po likwidowanych zakładach niż zabudowywać kolejne nowe tereny, których wcale tak dużo w Mysłowicach nie mamy. Poza tym taki Park dałby dużo Piaskowi, z pewnościa przyczyniłby sie do zatrzymania degradacji albo wrecz do rozwoju dzielnicy. Zresztą reszta miasta tez by zyskala.
ninja alex
PostWysłany: Pon 13:23, 14 Maj 2007    Temat postu:

Podoba mi się pomysł, szczególnie uczelni. A znając M-ce (o ile) to wybudują będę już gdzieś w K-ce studiować. W każdym razie lepiej późno niż wcale Wesoly.

Tereny KWK są realne. Ale czy "inwestorzy" będą chcieli wyłożyć więcej kasy na dostosowanie obiektów do swoich potrzeb?
Podejrzewam, że jak zwykle rozpocznie się "poszukiwanie wolnej łąki" czy jak kto woli: dużego, wielkiego terenu.
pimys
PostWysłany: Pon 11:42, 14 Maj 2007    Temat postu:

i znowu jako lokalizacja takiego techparku przychodzi mi do głowy ewentualny teren i obiekty po kwk mysłowice.
Tofik
PostWysłany: Nie 20:19, 13 Maj 2007    Temat postu:

Nie wiadomo - jeszcze za wcześnie na taką informacje
Luke
PostWysłany: Nie 19:01, 13 Maj 2007    Temat postu:

A wiadomo juz w ktorym miejscu taki
park moglby powstac?
Tofik
PostWysłany: Sob 12:31, 12 Maj 2007    Temat postu: [Mysłowice] Park Technologiczny

Park technologiczny, park naukowo-technologiczny, park przemysłowo-technologiczny, technopark - jest to zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z infrastrukturą techniczną, utworzony w celu dokonywania przepływu wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi, a przedsiębiorcami.

9 maja odbyło się spotkanie zespołu do spraw Strategii Rozwoju Miasta, na którym omawiano możliwość powstania w Mysłowicach Parku Technologicznego. Stworzenie takiego parku zachęci wiele firm do inwestowania w Mysłowicach, a co za tym idzie stworzenia nowych miejsc pracy. Projekt miałby polegać na współpracy miasta, spółki zarządzającej parkiem oraz uczelnią wyższą, która będzie wspierać inicjatywę od strony naukowej.
zródło - Co Tydzień

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group