Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna Forum Mieszkańców Mysłowice
Forum Mieszkańców Mysłowice
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zmień kraj - idź na wybory !

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna -> Archiwum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Idziesz na wybory ?
Tak
100%
 100%  [ 8 ]
Nie
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 8

Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 13:00, 14 Paź 2007    Temat postu: Zmień kraj - idź na wybory !

Zmień kraj. Idź na wybory!

Idziesz na wybory ? To należysz do ważnej grupy ludzi, która chce sama decydować o sprawach swoich i całego kraju.

Kampania organizacji pozarządowych zachęcająca do udziału w wyborach 21 października

[link widoczny dla zalogowanych] !!!!!!!

Istotnym problemem w naszym kraju jest coraz niższa frekwencja wyborcza, szczególnie wśród ludzi młodych. W ostatnich wyborach parlamentarnych uczestniczyło 40,5 procent Polaków, gdy tymczasem we Francji - 86%, w Niemczech - 78%, na Węgrzech i Łotwie 70%.

Aby przeciwdziałać tej negatywnej tendencji, powstała koalicja społeczna 21pazdziernika.pl, która podjęła wysiłek przygotowania i przeprowadzenia społecznej kampanii pod hasłem „Zmień kraj. Idź na wybory”, mającej zachęcić młodych Polaków do oddania głosu 21 października. W skład koalicji wchodzą: PKPP Lewiatan, Fundacja im. Stefana Batorego, Forum Obywatelskiego Rozwoju i kilkadziesiąt innych organizacji pozarządowych.

Nieaktywni młodzi
Polska absencja wyborcza musi budzić niepokój z powodu postawy młodych obywateli. Należy wskazać co najmniej trzy powody, dla których niska frekwencja wśród osób młodych powinna niepokoić.

Po pierwsze, jeżeli wysoka absencja osób młodych okaże się trwała, a kolejne grupy osiągające wiek wyborczy nie będą chciały brać udziału w głosowaniu (z reguły najrzadziej do urn chodzą osoby w wieku 18–24 lat), to i tak niska frekwencja będzie się jeszcze obniżać w przyszłości.

Po drugie, specyfika niegłosujących młodych Polaków polega na tym, że jest wśród nich bardzo liczna grupa osób nieźle wykształconych, dobrze sytuowanych, o sprecyzowanych poglądach ekonomicznych, rozumiejących demokrację. Grupa ta nie ma odpowiednika wśród obywateli starszych wiekiem. Starsi odpowiadający takiej charakterystyce głosują niemal w komplecie. Charakteryzujące tę grupę młodych ludzi zaledwie przeciętne zadowolenie z funkcjonowania demokracji sugeruje pierwsze wyjaśnienie tego zjawiska – w polskim systemie politycznym nie znajdują oni dla siebie oferty ani miejsca. Nie wynika to z ich poglądów, które są dość umiarkowane i można by je dopasować do programu niejednej partii. W tym wypadku pasywność wiąże się z poczuciem, że świat polityki jest wyalienowany, a realny wpływ rządzących na sytuację obywateli pozostaje niewielki. Jednocześnie niski jest w tej grupie poziom poczucia zagrożenia, i trudno się temu dziwić, skoro jesteśmy w NATO i Unii Europejskiej. Co więcej, młodzi mieszkają w kraju, z którego łatwo jest wyjechać, nawet na zawsze.

Wreszcie po trzecie, skoro młodzi wyborcy najrzadziej chodzą do urn, to nie kreują „popytu politycznego” na ofertę skierowaną do siebie. Gdy nie ma popytu, to nie pojawia się po stronie partii politycznych „podaż”. Inaczej mówiąc, nie ma wątpliwości, że redystrybucja dochodu narodowego w Polsce odbywa się z pominięciem ludzi młodych i wręcz jest planowana „na ich szkodę”. Jednak to oni sami sobie są poniekąd winni. Skoro nie chodzą na wybory, to nie stanowią grupy, o którą warto politycznie zabiegać. Tak oto zaklęty krąg się zamyka. Odwrócenie tego stanu rzeczy może się odbyć jedynie wskutek zmiany po stronie „popytu”.


Jak głosować – instrukcja krok po kroku

Wybory parlamentarne odbędą się już 21 października. Weź w nich udział i oddaj ważny głos – zapoznaj się z instrukcją, którą dla Ciebie przygotowaliśmy.


KTO może głosować?
Prawo wybierania posłów i senatorów ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania skończy 18 lat. Nie mogą wziąć udziału w wyborach osoby, które zostały pozbawione praw publicznych orzeczeniem sądu, praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu, a także te, które zostały ubezwłasnowolnione.

GDZIE można głosować?
Głosowanie w miejscu zameldowania
Jeśli głosujesz w miejscu zameldowania, to wystarczy, że udasz się do właściwego lokalu wyborczego. Informację o tym, gdzie znajduje się Twój lokal wyborczy, znajdziesz w obwieszczeniach umieszczonych na słupach informacyjnych w Twojej okolicy, na klatkach schodowych i w urzędzie gminy. Zwykle jest to ten sam lokal co w poprzednich wyborach.
Głosowanie poza miejscem zameldowania

Jeśli głosujesz poza miejscem zameldowania, bo mieszkasz, pracujesz czy studiujesz w innym mieście albo jesteś w odwiedzinach u swoich bliskich, to udział w wyborach również nie stanowi poważnego problemu.

Jeśli przed dniem wyborów nie będziesz w swoim miejscu zameldowania:
W takim wypadku wystarczy, że udasz się do urzędu gminy właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania i złożysz wniosek o dopisanie do spisu wyborców (weź ze sobą dowód osobisty). Jeśli chcesz mieć pewność, że zostałeś dopisany do listy, możesz złożyć wniosek o udostępnienie spisu wyborców, w którym znajdzie się odpowiednia informacja. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców musi być złożony najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów, czyli do 11 października!

Jeżeli przed dniem wyborów będziesz w swoim miejscu zameldowania:
Udaj się do urzędu gminy (weź ze sobą dowód osobisty!) i poproś o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu – czyli w miejscowości, w której zamierzasz wziąć udział w wyborach. Gdy w dniu wyborów udasz się do lokalu wyborczego, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania, na podstawie tego zaświadczenia zostaniesz dopisany do spisu wyborców i będziesz mógł zagłosować. Zaświadczenia nie musisz odbierać osobiście. Możesz upoważnić na piśmie inną osobę, by zrobiła to za Ciebie. W upoważnieniu musi figurować Twój numer PESEL. Zaświadczenie możesz uzyskać najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów, czyli do 19 października!

Jeśli w dniu wyborów przebywasz za granicą:
Możesz głosować na podstawie swojego paszportu lub – jeżeli przebywasz w krajach Unii Europejskiej – na podstawie dowodu osobistego. Aby wziąć udział w wyborach, musisz wystąpić o dopisanie do spisu wyborców. Dopisanie do spisu wyborców następuje na podstawie zgłoszenia. Nie musisz jednak zgłaszać się do placówki osobiście – zgłoszenia takiego możesz dokonać także pisemnie, telefonicznie, telegraficznie lub telefaksem. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia oraz Twoje miejsce pobytu, numer ważnego polskiego paszportu, a także miejsce i datę jego wydania.
Wniosek możesz złożyć najpóźniej w 5 dniu przed dniem głosowania, czyli do 16 października.

JAK głosować?
Głosować możesz w lokalu wyborczym w godzinach od 6:00 do 20:00. Swój głos oddajesz na karcie do głosowania. W wyborach parlamentarnych otrzymujesz dwie karty: na jednej wybierasz posłów, na drugiej – senatorów.

Weź ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz – jeśli głosujesz poza miejscem swojego zameldowania – zaświadczenie o prawie do głosowania. Swoją tożsamość potwierdzasz podpisem, a następnie – po otrzymaniu karty do głosowania – udajesz się do kabiny lub w inne miejsce lokalu wyborczego, które zapewnia tajność głosowania.

Wybory do Sejmu
Na karcie do głosowania do Sejmu znajdziesz nazwiska pogrupowane w listy. Listy są zgłaszane przez komitety wyborcze. Każda z nich ma swój numer. Najpierw musisz podjąć decyzję, na którą listę chcesz oddać głos. Gdy już zdecydowałeś, stawiasz znak „x” w kratce z lewej strony nazwiska osoby, którą chcesz wybrać.

Twój głos jest ważny, jeśli postawisz jeden, a nawet więcej niż jeden znak „x” na tej samej liście – w tym wypadku pierwszeństwo w uzyskaniu mandatu zdobywa ten kandydat, którego nazwisko jest umieszczone na liście na pierwszej pozycji. Twój głos pozostaje ważny, jeśli na karcie do głosowania umieścisz swoje komentarze, rysunki, przemyślenia, o ile nie naruszają one kratki przeznaczonej do oddania głosu.

Twój głos uznaje się za nieważny, jeśli postawisz więcej niż jeden znak „x” na kilku listach oraz gdy nie postawisz znaku „x” na żadnej z list.

Wybory do Senatu
Na karcie do głosowania w wyborach do Senatu nie masz już list wyborczych, ale spis kandydatów z zaznaczeniem partii lub komitetu, z których startują. Liczba osób, które możesz wskazać, zależy od tego, ilu senatorów wybiera się w Twoim okręgu wyborczym.
Informację o tym możesz znaleźć w obwieszczeniu, które z pewnością będzie dostępne w każdym lokalu wyborczym, a także na stronie Państwowej Komisji Wyborczej [link widoczny dla zalogowanych] i na słupach informacyjnych w Twojej okolicy.

Gdy już dokonałeś wyboru, karty do głosowania wrzucasz do urny. Ponieważ wybory muszą być przeprowadzane w sposób tajny, Twoja karta powinna być w chwili wrzucania zgięta, tak aby jej zadrukowana część pozostała niewidoczna.
Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i potrzebujesz pomocy, kartę może wrzucić za Ciebie inna osoba, z wyjątkiem członków komisji wyborczej.


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Tofik dnia Śro 18:01, 07 Lis 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Idziesz na wybory ?
Tak
100%
 100%  [ 8 ]
Nie
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 8

Autor Wiadomość
take
Zmiennik


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 1198
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śródmieście
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 19:15, 14 Paź 2007    Temat postu:

taa jasne, na studiach nam pieprzą i zachęcają abyśmy szli na wybory chociaż nam to uniemożliwiają, od przyszłej soboty mamy co weekend zajęcia.
Nie zdążyłbym rano - bo są jeszcze zamknięte lokale wyborcze, a nie zdążyłbym nawet wrócić przed 20 do domu, a obok jest lokal..

może to celowe, PiS eliminuje niewierną im młodzież w wyborach
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna -> Archiwum Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin