Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna Forum Mieszkańców Mysłowice
Forum Mieszkańców Mysłowice
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kapliczka Sułkowskich

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna -> Mysłowice dawniej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 19:17, 07 Wrz 2008    Temat postu: Kapliczka Sułkowskich

Tajemnicza kapliczka
( Życie Mysłowic )

Tuż obok cmentarza parafialnego w Brzęczkowicach, na tzw Górce Słupeckiej, stoi niewielka kapliczka. Historia jej powstania tak naprawdę tonie w mrokach dziejów. Mówiono,że powstała w XIV wieku, mówiono, że kryje wyjście mrocznych korytarzy wiodących do niegdysiejszego pałacyku Sułkowskich który stał na Promenadzie.

Pierwsza wzmianka o kapliczce Sułkowskich pochodzi z 23 października 1811 roku. W księdze zgonów istnieje adnotacja o śmierci trzyletniego Ludwika Maksymiliana, syna księcia francuskiego Jana Sułkowskiego, który został pochowany 26 października 1811 roku przy murowanej kaplicy znajdującej się przy drodze na górze Słupeckiej. 1 kwietnia 1837 roku ciało chłopca przeniesiono na pobliski cmentarz, a następnie do siedziby rodowej w Bielsku. Głównym powodem ekshumacji było zawalenie się kaplicy i uszkodzenie krypty. Być może w latach następnych kapliczka była wyremontowana przez księżną Sułkowską. Kolejne dane o kaplicy pochodzą z roku 1895. Jej stan techniczny był fatalny: uszkodzony dach, rozpadające się ściany. W tym tez roku właściciel okolicznego pola, Paweł Tosza odbudował kaplice, wykorzystując stary budulec i dokupując brakujące materiały. On tez ufundował znajdujący się w kaplicy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Kaplicę poświęcił ksiądz Klaszka z Mysłowic.

Z archiwalnych materiałów ikonograficznych pochodzących z lat 30 XX wieku wynika, że pierwotnie w niewielkich niszach znajdujących się w polu szczytu kaplicy mieściły się wizerunki świętych. Nie wiadomo jednak z czego były zrobione. Dodatkowo wokół kaplicy był drewniany płot, który prawdopodobnie z czasem został rozebrany.

Na szczególną uwagę zasługuje frontowa elewacja kapliczki – jednoosiowa, oś wyznaczona przez otwór drzwiowy zamknięty łukiem, w partii dachu dekoracyjny szczyt, przechodzący powyżej w formę zbliżoną kształtem do koła. Powyżej znajduje się metalowy krzyż (łaciński).

Wnętrze kapliczki jest skromne, na wprost drzwi znajduje się współczesny przyścienny ołtarz, z prostokątną płyciną mieszczącą obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W ostatnich latach kapliczkę odnowiono, zadbano też by nadal wokół niej rosły wiekowe kasztany

Bogdan Koterba (miejski konserwator zabytków) – To jedna z tych kapliczek mysłowickich, których powstanie jest tak naprawdę osłonięte tajemnicą. Mówi się, że ma ona 750 lat, nie ma jednak danych potwierdzających ten fakt. Wiadomo natomiast, że w 1811 roku został tu pochowany trzyletni Ludwik Maksymilian Sułkowski. Na uwagę zasługują osłonięte ażurowymi przesłonami drzwi do kapliczki, a także to że wokół rosną cztery kasztanowce, prawdopodobnie posadzone specjalnie przy kapliczce i stanowiące jej integralna część.

Konstrukcja – kaplica murowana z cegły oraz kamienia, elewacja otynkowana, sklepienie kolebkowe, więźba dachowa (obecnie niedostępna) drewniana o konstrukcji krokwiowej

Otwór drzwiowy – o konstrukcji metalowej na kutych, poziomych zawiasach. Drzwi jednoskrzydłowe zamknięte łukiem nadwieszonym. Płaszczyzna drzwi dekorowana forma płycin. Dolna prostokątna, dekorowana nałożona stylizowaną formą geometryczną, górna – zamknięta łukiem pełnym, przepruta niewielkimi okrągłymi otworami tworzącymi ażur. Krawędzie ozdobione metalową listwą.

Okna – w stałych metalowych ramach, zamknięte łukiem, przesłonięte ażurowymi przesłonami zamocowanymi na stałe.

Rzut – kaplica orientowana, jednoprzestrzenna, sklepiona, zabudowana na rzucie prostokąta.

Bryła – zwarta, niewielka. Parterowa kaplica pokryta dwuspadowym dachem o symetrycznym nachyleniu. Według zachowanego przekazu kaplica pierwotnie była podpiwniczona.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
take
Zmiennik


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 1198
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śródmieście
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 12:09, 08 Wrz 2008    Temat postu:

Kapliczka na Górce Słupeckiej w Brzęczkowicach
(m-ce24.pl / Wilhelm, Jerzy, Adam Rygioł)

Na Górce Słupeckiej*, w odległości ok. 400 m na wschód od kościoła parafialnego pw. Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach znajduje się założony przed ponad 50 laty cmentarz. Tuż przy płocie cmentarnym w otoczeniu czterech wiekowych kasztanowców stoi niewielka murowana kapliczka, której historia sięga aż XIV wieku. Górka Słupecka jest wzniesieniem opadającym stromo ku dolinie, w miejscu gdzie Czarna Przemsza łączy się z Białą Przemsza w jedną już Rzeką Przemszę. Miejsce połączenia obu rzek od czasu rozbiorów Polski nosi nazwę Trójkąta Trzech Cesarzy (Rosji, Austrii i Prus). Z kapliczką wiąże się niezwykle tajemnicza historia.

Otóż nad samą Przemszą znajdował się dwór w Słupnej (obecnie dzielnica Mysłowic) należący niegdyś do niezbyt zamożnej rodziny szlacheckiej Lariszów, a następnie do bocznej linii Sułkowskich z Bielska. Córka Lariszów zakochała się ze wzajemnością w przedstawicielu bogatego rodu Sułkowskich i pomimo sprzeciwu swoich rodziców, którzy nie byli mu przychylni. Wyszła za niego potajemnie za mąż w kaplicy na Słupeckiej Górce. Rodzice wybaczyli młodym i pozwolili im zamieszkać na dworze w Słupnej. Sułkowskiemu nie odpowiadało jednak życie na wsi i zabrał żonę do Wrocławia gdzie mógł używać życia towarzyskiego. Nie był on wierny żonie, dlatego wróciła z dwoma synami do Słupnej, on natomiast wkrótce zmarł. Jeden z synów, Maksymilian, w tajemnicy opuścił Słupną, jak się później okazało do Kolumbii, gdzie walczył o niepodległość tego kraju. Wrócił do domu z kolumbijską Indianką z zamiarem poślubienia jej, jednak nie została ona zaakceptowana przez matkę, a obie zostały później zamordowane w niewyjaśnionych okolicznościach. Zrozpaczony Maksymilian wyjechał do Wiednia, gdzie demonstrował w na fali Wiosny Ludów, a następnie zginął w powstaniu z października 1848 r.

Podanie ludowe głosi, iż w kaplicy na słupeckiej Górce był pochowany syn księcia Sułkowskiego, którego zwłoki po zawaleniu się kapliczki zostały przeniesione w inne miejsce, być może na stary cmentarz mysłowicki. Kapliczka z biegiem lat coraz mocniej popadała w ruinę. W roku 1895 niejaki Paweł Tosza zakupił teren z ruinami kapliczki i w jej miejscu wybudował nową murowaną kapliczkę oraz ufundował w niej malowany na płótnie obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Nowa kapliczkę poświęcił ówczesny mysłowicki proboszcz ks. Klaszka. Kapliczka szczęśliwie przetrwała dwie wojny światowe, lecz nie oparła się miejscowym wandalom, którzy z nastaniem XXI wieku zdemolowali dopiero co odnowioną elewacje kapliczki. Sprawcy pozrywali pokrycie dachowe, a na ścianach wymalowali farbami niestosowne napisy. Długi czas kapliczka przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy. Na szczęście za sprawą proboszcza ks. Bernarda Halemby, parafianie brzęczkowiccy odremontowali zdemolowana i popadającą w zapomnienie kapliczkę i uporządkowali jej najbliższe otoczenie.

* Góra Kościuszki (przyp. red.)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna -> Mysłowice dawniej Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin