Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna Forum Mieszkańców Mysłowice
Forum Mieszkańców Mysłowice
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Autonomia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna -> Na każdy temat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ninja alex



Dołączył: 30 Kwi 2007
Posty: 584
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mysłowice
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:29, 14 Lip 2007    Temat postu: Autonomia

Na początek informacje wstępne:
[link widoczny dla zalogowanych] - Ruch Autonomii Śląska

W dniu 15 lipca br., w 87. rocznicę ustanowienia autonomii Województwa Śląskiego, w Katowicach odbędzie się I Marsz Autonomii. Rozpoczęcie 10:30 o katowickiego rynku.

Przykłady autonomii: Walia, Irlandia Płn...

Autonomia to nie separatyzm.
-------------------------------------------------------------------------------------
Rozmowa z Jerzym Gorzelikiem, przewodniczącym Ruchu Autonomii Śląska

Dziennik Zachodni: Mamy jednoczącą się z trudem Europę, a Ruch Autonomii Śląska chce samodzielności dla regionu. To bezsens!

Jerzy Gorzelik:
Autonomizacja, regionalizacja to procesy, które są drugą stroną medalu, jakim jest integracja europejska. Coraz więcej jest regionów, które powracają do dawnej autonomii, bądź uzyskują ją po raz pierwszy. Są to choćby regiony Półwyspu Apenińskiego, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Walia, Szkocja, Irlandia Północna to pierwsze z brzegu przykłady.

DZ: Proszę wskazać jeden kraj w Europie, który zgodził się bez problemów na autonomię któregoś z regionów.

JG: To oczywiste, że wszędzie były siły polityczne sprzeciwiające się autonomii, ale z reguły konsekwencja autonomistów przynosiła efekty. Weźmy przykład Hiszpanii, gdzie proces autonomizacji postępuje i cieszy się rosnącym poparciem społeczeństwa. Początkowo jedynie Baskowie i Katalończycy artykułowali dobitnie swoje dążenia.

DZ:
To rzeczywistości nieporównywalne! Przecież Kraj Basków to kolebka terroryzmu.

JG:
Warto jednak przypomnieć, że to nie autonomia doprowadziła do terroryzmu, ale właśnie jej odebranie. Fala terroru osłabła znacząco po jej przywróceniu. Terroryzm ETA to dziś margines. Uciążliwy, ale nieporównywalny z czasami generała Franco. Poza tym badania dowodzą, że nadanie autonomii Baskom osłabiło dążenia do poparcia projektów bardziej radykalnych - separatystycznych.

DZ: Nie widzę jednak ani chęci wśród Ślązaków, ani grupy politycznej, która skutecznie przeprowadziłaby taką akcję... Na siłę tę autonomię pan forsuje.

JG:
Ślązacy w ogóle z reguły mają dystans do rozmaitych projektów politycznych. Nie reagują żywiołowo na propozycje zmian. Jednak poparcie dla autonomii systematycznie rośnie. Największym problemem jest nie przekonanie mieszkańców regionu, że to słuszna idea, ale że to projekt realny.

DZ: Co miałaby oznaczać autonomia województwa śląskiego? Nie ma przecież mowy o prostym powrocie do historii sprzed ponad 80 lat.

JG: To oczywiste, ale trzeba podkreślić, że nawet tamto rozwiązanie byłoby lepsze niż status quo. Możemy się wzorować na przykładach hiszpańskich. Nieodłącznym elementem autonomii jest parlament regionalny, który stanowi prawo w większości dziedzin, z wyjątkiem tych, które są zastrzeżone dla kompetencji władz centralnych. Do tych ostatnich należą obronność, polityka zagraniczna. Ale np. prawo górnicze powinno być stanowione na poziomie regionalnym. Drugi element autonomii to skarb śląski.

DZ:
Skarb śląski w dzisiejszych realiach ekonomicznych nie utrzymałby Śląska!

JG: Nie zgadzam się. Jesteśmy jednym z dwóch najbogatszych regionów w Polsce.

DZ:
Jakie miałyby być granice tego województwa? Stolica we Wrocławiu czy w Katowicach?

JG:
Nie widzę możliwości połączenia w jeden organizm Dolnego i Górnego Śląska. Poza tym władza musi być bliżej ludzi. Punktem wyjścia do dyskusji o granicach powinien być historyczny kształt Górnego Śląska między Opolem a Katowicami. Kształt ostateczny musiałby być wynikiem negocjacji z udziałem zainteresowanych.

DZ: Jaka siła polityczna miałaby porwać Ślązaków? RAŚ to stowarzyszenie nie posiadające reprezentacji politycznej.

JG: Ale ideę autonomii popiera wielu polityków różnych opcji, a do RAŚ należy 7 tysięcy osób, czyli więcej niż posiada jakakolwiek regionalna filia ogólnopolskiej partii.

DZ:
Ale nie ma was w parlamencie.

JG:
Nie sprzyja nam ordynacja wyborcza. Można przypuszczać, że jej zmiana, pojawienie się okręgów jednomandatowych, zmieniłoby tę sytuację. Ważniejsze od doraźnych sukcesów wyborczych jest jednak to, że m.in. dzięki nam o autonomii mówi się więcej. Pomysłem tym udaje się "zarazić" mnóstwo ludzi identyfikujących się z regionem, także tych bez śląskich korzeni.

DZ:
Głównym argumentem przeciwników autonomii jest obawa przed wejściem regionu w orbitę niemieckich wpływów.

JG: Przecież niemieckie wpływy kulturowe są na Górnym Śląsku obecne od lat, choćby w tak prozaicznych sprawach jak obchodzenie urodzin czy obdarowywanie pierwszaków tytą. Natomiast lęk przed wpływami politycznymi zachodniego sąsiada to efekt antyniemieckiej fobii, która wzmogła się ostatnio. W relacjach polsko-śląskich ten trzeci brat jest ciągle obecny i odgrywa często rolę straszaka. To taki sposób na mobilizację, zwarcie sił. To utrudnia działalność tym, którzy pragną nawiązać do wielokulturowości Śląska. Mało kto pamięta ideę Śląska jako pomostu między Polską a Niemcami, popularną w początku lat 90., pojawiającą się w publicystyce Stanisława Bieniasza.

DZ: W tych obawach chodzi o wpływ na gospodarkę, politykę, a nie o tyty!

JG: Śląsk był niegdyś łupem wojennym, łakomym kąskiem dla kolejnych właścicieli. Nie sądzę, by dziś ktoś postrzegał tę ziemię w taki sposób. W dobie swobodnego przepływu ludzi i kapitału rozumuje się innymi kategoriami.

DZ: Czy powstająca ustawa aglomeracyjna nie jest dobrym krokiem w kierunku samodzielności?

JG: Wydaje mi się, że przeceniamy wagę aktu prawnego, którego kształtu jeszcze nie znamy. Żywiołowa dyskusja o tym projekcie odwraca nieco naszą uwagę od zasadniczego problemu, jakim jest centralizacja państwa. Gdyby kompetencje samorządów były większe niż obecnie, ich współpraca przynosiłaby lepsze efekty. A tak rozmawiamy o integracji słabych podmiotów, licząc, że rozwiąże ona problemy, których przyczyny tkwią gdzie indziej.

źródło: DZ
-------------------------------------------------------

Osobiście mam mieszane odczucia, szczególnie jeśli chodzi o terytorium, nie ukrywam tego iż wolałabym, aby przyłączyło się do nas woj. dolnośląskie. Wrocław jest najprężniej rozwijającym się miastem w Polsce, tereny tego woj. bogate są w miedź(KGHM), mamy doskonałe połączenie drogowe z nimi... .

Co myślicie o autonomii naszego regionu? Opłaca się?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 16:06, 15 Lip 2007    Temat postu:

Identyfikuje się z regionem ale nie chce żadnej autonomii Śląska !
- Postulat autonomii Śląska jest sprzeczny z Konstytucją RP
- po co w Polsce autonomia regionów ? Co to miałoby dac ? Tylko rozwoj szowinizmu, i zaspokojenie polityczne nowych elit !? Dla zwykłych ludzi takich jak my byłoby to beznaczenia.
- przodkowie walczyli w powstaniach ślaskich zeby zachować polskość - bo tak można to nazwać
- autonomia i decentralizacja państwa to prawie to samo. Lepiej zastanowić sie jak poprawić sytuacje decentralizacji w państwie (która i tak nie jest w złym stanie) aby zadania, kompetencje i środki finansowe, w które do tej pory były wyposażone organy władzy centralnej przekazywane były organom władzy publicznej - wniosek nie tylko Śląsk miałby z tego korzyści ale równiez inne regiony)

Cytat:
Największym problemem jest nie przekonanie mieszkańców regionu, że to słuszna idea, ale że to projekt realny.

dla mnie jest to projekt nierealny. Słuszna idea !? bez komentarza Confused

Cytat:
Ale np. prawo górnicze powinno być stanowione na poziomie regionalnym

a to niby czemu ? polityka energetyczna jest "zastrzeżona" dla władz centralnych. "węgiel" nie jest potrzebny tylko nam. Nie podawajcie argumentów,że skoro kopalnie są na śląsku to mamy prawo do tego zeby czerpac wieksze korzyści z tego niz inni. Jak powstanie w Zachodniopomorskim elektrownia atomowa to oni mają decydowac komu dostarczać np prąd wytwarzany w tej elektrowni ? kolejnym przykładem może być gazoport w świnoujściu. Są to decyzje zbyt ważne aby mogły o nich decydować samorządy regionalne.

Cytat:
Jesteśmy jednym z dwóch najbogatszych regionów w Polsce
Mam nadzieje,że jest to w przeliczeniu na jednego mieszkańca bo jeśli nie to kolejny chybiony dla mnie argument.

Cytat:
Wydaje mi się, że przeceniamy wagę aktu prawnego, którego kształtu jeszcze nie znamy. Żywiołowa dyskusja o tym projekcie odwraca nieco naszą uwagę od zasadniczego problemu, jakim jest centralizacja państwa. Gdyby kompetencje samorządów były większe niż obecnie, ich współpraca przynosiłaby lepsze efekty. A tak rozmawiamy o integracji słabych podmiotów, licząc, że rozwiąże ona problemy, których przyczyny tkwią gdzie indziej.

To samo mozna powiedziec o pomysle autonomii

Jak jest w relacjach polsko-śląskich to każdy wie, utworzenie autonomii spowoduje jeszcze większą przepaść.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ninja alex



Dołączył: 30 Kwi 2007
Posty: 584
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mysłowice
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:01, 15 Lip 2007    Temat postu:

Kiedyś PIS zapowiadał nowy podział województw, których ilość ma się zredukować do 8(poprzez to jest większa szansa na zdobycie funduszy z Unii). W tym wypadku podejrzewam iż jeśli taki podział nastąpi pewnie połączą w jeden organ woj. śląskie, opolskie, dolnośląskie(może wtedy doczekam się Śląska "geograficznego" Wesoly ). Wątpię czy połączyliby nas z woj. małopolskim. Tenże pomysł popieram.
Ale zanim nasi politycy to wprowadzą minie parę kadencji... .

Nie potrafię sobie wyobrazić jak by funkcjonowała autonomia. Ale kiedyś na terenach polskich takie istniały(właśnie na Śląsku, także Wolne Miasto Gdańsk, ale to akurat z przyczyn historycznych).
Jesteśmy rzeczywiście w czołówce najbogatszych regionów w Polsce mimo, że coraz częściej zamykają kopalnie. W naszym regionie rozwija się motoryzacja, stąd najwięcej pochodzi eksportowanych samochodów w Europie. To jest nasza siła napędowa.
Co do autonomii to najpierw musi się obyć referendum. I wątpię w to czy Ślązacy ją poprą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 17:16, 15 Lip 2007    Temat postu:

Cytat:
Kiedyś PIS zapowiadał nowy podział województw, których ilość ma się zredukować do 8(poprzez to jest większa szansa na zdobycie funduszy z Unii).

Takiego podziału nie będzie. Większa szansa na zdobycie funduszy europejskich to poprawa przepisów prawnych które w łatwy sposób ułatwią realizacje projektów finansowanych z UE. Niezmiernie rozbudowany system kontroli. Jednostki korzystające z funduszy muszą dostarczyć do urzędu kopie wszystkich dokumentów potwierdzające koszty. Ponadto muszą składać kwartalne sprawozdania i bardzo rozbudowane wnioski o płatność. Do tego niemal w każdej firmie korzystającej z dotacji urzędnicy przeprowadzają audyt i kontrolę. Dezorganizuje to funkcjonowanie jednostki, której przyznano dotację.
Drugi rodzaj utrudnień to niejasne i ciągle zmieniające się wytyczne dotyczące zasad wypłacania dotacji.

Cytat:
Jesteśmy rzeczywiście w czołówce najbogatszych regionów w Polsce mimo, że coraz częściej zamykają kopalnie. W naszym regionie rozwija się motoryzacja, stąd najwięcej pochodzi eksportowanych samochodów w Europie. To jest nasza siła napędowa.

dobrze rozwinięta sieć dróg i autostrad
spory potencjał intelektualny
3 lotniska w pobliżu
to są nasze atuty ale zgadzam się,że nasz region coraz częściej kojarzony jest z zagłębiem motoryzacji, a nie węgla.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zakilles



Dołączył: 04 Gru 2011
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 0:29, 02 Lut 2012    Temat postu:

,,,,,,,,,,,,,,,
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna -> Na każdy temat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin