Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna Forum Mieszkańców Mysłowice
Forum Mieszkańców Mysłowice
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gospodarka Wodno-Ściekowa, czyli kanalizacja w mieście
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna -> Inwestycje, budowy, remonty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 13:47, 15 Wrz 2008    Temat postu:

Ostry start kanalizacji
( Radio Mysłowice )

Na razie przy budowie kanalizacji pracuje 8 niezależnych brygad, a lada moment na placach budowy rozsianych w całym mieście pojawi się ich w sumie 32. Po wielu miesiącach załatwiania papierkowej roboty – pozwoleń na budowę, umów z RPWiK, przetargów, ekspertyz itp. – w miasto ruszyły koparki. I to ruszyły pełną para. Praktycznie na ukończeniu jest już jeden z ważniejszych elementów całej kanalizacji, czyli przepompownia Janów. Brakuje tam tylko urządzeń sterujących. Zaplanowany na trzy kilometry rurociąg tłoczny wykonano na odcinku 2 km. Nie była to łatwa robota, ponieważ budowlańcy musieli przeciągnąć rury pod rzeką Boliną oraz nad torami PKP, nurtem Brynicy i torowiskiem tramwajowym w okolicy ul. Świerczyny.

Trwają też prace przy ulicy PCK oraz Długiej. Odcinki te powinny zostać zrealizowane zgodnie z planem, czyli jeszcze we wrześniu. Rozszerza się tzw. front robót związanych z kanalizacją i wkrótce przybędzie ekip budowlanych. Na razie niezależnie od siebie pracuje 8 brygad. Aby zachować tempo i planowość robót ich liczba wzrośnie do 32. W tym roku rozpocznie się budowa przepompowni Słupna i prowadzącego do niej rurociągu tłocznego. Po otrzymaniu kolejnych 12 zezwoleń budowlanych ekipy robocze pojawią się na ulicach: Żytniej, Wiśniowej, Zielonej, Miłej, gen. Ziętka, Poprzecznej, Mielęckiego, Bończyka, Tuwima, Gałczyńskiego.


Ostatnio zmieniony przez Tofik dnia Pon 13:50, 15 Wrz 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
teoerbea



Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bończyk

PostWysłany: Wto 23:17, 16 Wrz 2008    Temat postu:

to bolina popłynie rurą ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
take
Zmiennik


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 1198
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śródmieście
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 23:29, 16 Wrz 2008    Temat postu:

Nie. Budowlańcy przeciągali rurę na drugi brzeg Boliny, wkopując ją kilka metrów pod korytem rzeki. Najciekawsze jest jednak to, iż rurę ze ściekami umieszczono NAD torowiskiem tramwajowym, górą Wesoly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 19:22, 11 Paź 2008    Temat postu:

W Dziećkowicach o kanalizacji
( Mariusz Mazur, Co Tydzień )

W tym programie kanalizacja nie obejmie wszystkich. Gwarancję wpięcia do niej mają budynki przy głównych ulicach. Domów stojących w drugim rzędzie, to dobrodziejstwo nie spotka

W minionym tygodniu odbyło się kolejne ze spotkań, w którym władze miasta i firmy budujące kanalizacje wyjaśniały mieszkańcom jak będzie budowana kanalizacja. Powód do zadowolenia w pierwszej turze będzie miało tylko 30% mieszkańców Mysłowic. Nie lepiej będzie w Dziećkowicach.

Największe niezadowolenie mieszkańców Dziećkowic budziło to, że nie wiedzieli oni, które domy zostaną podłączone do kanalizacji. W Dziećkowicach najpierw kanalizacja zostanie położona wzdłuż ul. Długiej. Wg harmonogramu prace mają zakończyć się tutaj do czerwca przyszłego roku.

Buduję dom. Skończę go budować w połowie przyszłego roku. Mój dom nie jest ujęty w planie budowy kanalizacji. Kiedy zostanie podłączony do sieci kanalizacyjnej? Czy mam budować szambo na 2 czy 3 lata? Budowa szamba kosztuje! Po co mam je budować na kilka lat? Kto mi zwróci koszty? - pytał jeden z mieszkańców Dziećkowic. Niestety, ani przedstawiciele władz miasta, ani przedstawiciele MPWiK nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie.

Takie pytania, to problem pozostałej 70% części Mysłowic do skanalizowania. Kiedy nastąpi jej kanalizacja? Na razie nie wiadomo. Dziś wiadomo, że zakończenie tego etapu budowy jest przewidziany na koniec 2009 roku. Jeśli wszystko pójdzie z planem, to miasto będzie się starać o kolejne środki na skanalizowanie reszty miasta.

Natomiast ci, których budowa obejmie, mają powód do zadowolenia. Podczas wakacji zmieniono zasady finansowania budowy kanalizacji. Wcześniej rura kanalizacyjna miała zostać położona tylko wzdłuż drogi. Każdy, kto chciał się podłączyć musiał od granicy posesji do swojego domu wykonać przyłącza na własny koszt. Mimo że według przedstawicieli firm budujących kanalizację w mieście, nie był on duży, to odstraszało to wielu mieszkańców. Znalazły się jednak dodatkowe pieniądze, dzięki którym mieszkańcy nie będą musieli płacić za podłączenie do sieci kanalizacyjnej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 15:43, 23 Paź 2008    Temat postu:

Drugi i ostatni etap kanalizacji
( Życie Mysłowic, Jerzy Filar )

Tadeusz Chowaniak, zastępca prezydenta Mysłowic. - Bardzo poważnie zastanawiamy się nad zbudowaniem w Mysłowicach własnego, niezależnego od zewnętrznego dostawcy, ujęcia wody pitnej. Takie rozwiązanie cieszy się wielką popularnością w nowocześnie zarządzanych miastach Unii Europejskiej.

Jerzy Filar. - Z tą wodą to chyba jakiś żart.

Dlaczego żart? Niedawno, podczas służbowego pobytu w Hiszpanii, miałem okazję przyjrzeć się, jak funkcjonuje gospodarka wodno-ściekowa w Barcelonie.

Nabawił się Pan kompleksów ?

Nie, ale zrozumiałem ile jeszcze przed nami pracy, aby dorównać dobrze zorganizowanym miastom zachodniej Europy. Gospodarka wodno-ściekowa jest tego dobrym przykładem. Barcelona korzysta na przykład z 20 własnych ujęć wody pitnej. Miasto jest niezależne od zewnętrznych dostawców. Woda, mówiąc obrazowo, jest pod ręką, dzięki czemu odpadają koszty jej zakupu, co w przypadku Mysłowic stanowi ponad 50 proc. ceny.

No właśnie, skoro jesteśmy przy Mysłowicach...

Hydrogeolodzy twierdzą, że w naszym mieście również znajdują się dostępne dla masowej eksploatacji ujęcia wody pitnej. Sporo wysoko zmineralizowanej wody znajduje się w mysłowickich kopalniach. Rodzi się plan, aby w przyszłości zaopatrzenie naszego miasta w wodę oprzeć na własnych źródłach, wzbogaconych o zasoby kopalnianie. Pewną ilość możemy oczywiście dokupić. Warto dodać, że wody kopalniane można wykorzystać do ogrzewania mieszkań. Robi to już m.in. Czeladź.

Własne ujęcie wody pitnej brzmi zachęcająco, ale lepiej nie myśleć o kosztach takiej inwestycji.

Dla równowagi pomyślmy nie tylko o kosztach, ale też o źródłach finansowania i korzyściach dla mieszkańców. Takim inwestycjom sprzyja Unia Europejska. Jeżeli napiszemy dobry projekt, możemy liczyć na wsparcie. Z drugiej strony warto pamiętać, że kupując wodę od zewnętrznego dostawcy i jeszcze poprzez pośrednika płacimy 4,38 zł za metr sześcienny. Mając swoją wodę oszczędzamy masę pieniędzy.

Czyli woda mogłaby stanieć ?

Odbiorcy na pewno płaciliby mniej, ale to nie jedyna korzyść. Dzięki oszczędnościom znaleźlibyśmy dodatkowe fundusze na remont i wymianę infrastruktury wodociągowej.

Czy jechał Pan ostatnio samochodem ulicami Pukowca, Konopnickiej, Skotnicą...

Rozumiem, że to pytanie pośrednio zmierza do tematu budowy kanalizacji. Często tamtędy przejeżdżam. Makabra. Nie radzę jechać szybciej, niż 30-40 kilometrów na godzinę, bo można urwać zawieszenie.

Mówi Pan to tak spokojnie ?

Nie da się, nie ma sensu, a powiem więcej, byłoby wielkim marnotrawstwem publicznych pieniędzy, kapitalne remontowanie tych i innych ulic przed ukończeniem prac kanalizacyjnych. To zresztą nie jest tylko problem Mysłowic. W innych miastach, które też dzięki środkom unijnych rozpoczęły wielkie inwestycje, najpierw zapanowała wielka euforia wśród mieszkańców, a później niezadowolenie, kiedy pojawiły się rozkopane drogi. W imieniu Prezydenta i swoim mogę tylko przeprosić i zaapelować do mysłowiczan o cierpliwość. Remonty dróg idą równolegle z kanalizacją. Jeszcze raz podkreślam że nie ma innego wyjścia. A jeżeli chodzi o ulicę Pukowca, to zapewniam że jeszcze w tym roku będzie ona naprawiona.

Mieszkańcy narzekają nie tylko na stan dróg. Niepokoją się również, czy faktycznie całe miasto – zgodnie z obietnicą – zostanie skanalizowane.

Do magistratu też docierają niepokojące sygnały i warto sobie w tym miejscu wszystkie wątpliwości wyjaśnić. Głównym celem projektu porządkowania gospodarki wodno-ściekowej Mysłowic jest wybudowanie na terenie całego miasta sieci kolektorów i przepompowni, które ogólnospławną kanalizację zastąpią siecią sanitarną i deszczowa. W ramach tych prac, jeżeli istnieją takie możliwość, do systemu dołączamy całe ulice, osiedla, posesje.

Pod hasłem „takie możliwości” kryją się możliwości finansowe ?

To też. Proszę pamiętać, że na budowę kanalizacji dostaliśmy od Unii Europejskiej 15 mln euro. Ale to było kilka lat temu i w dodatku przed wielkim boomem budowlanym. Od tego czasu kurs euro drastycznie spadł, a ceny usług budowlanych zostały wyśrubowane w górę.

W efekcie zabrakło pieniędzy ?

Nie zabrakło pieniędzy na zasadniczy cel projektu. O to mogą Państwo być spokojni. Liczyliśmy, że uda się zrobić coś więcej i szybciej poza, a raczej ponad planem. Tymczasem pojawiły się kolejne potrzeby. Z powodu wzrostu koniunktury budowlanej, w Mysłowicach, zwłaszcza w dzielnicach Morgi, Kosztowy, Krasowy, powstają nowe osiedla i ulice, których mieszkańcy całkiem słusznie domagają się przyłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Wspomniał Pan przed chwilą, że dysponując obecnymi środkami może być kłopot z realizacją takich oczekiwań.

Jedyny kłopot polega na tym, że zakładaliśmy szybsze zakończenie wszystkich prac. Aby ten cały proces uporządkować i doprowadzić do końca, biorąc pod uwagę wszystkie niezależne od nas okoliczności, o których wspomniałem, przygotowujemy się do drugiego etapu budowy kanalizacji. W ramach drugiego etapu do kanalizacji zostaną podłączone te wszystkie obszary, których nie objął plan obecnie realizowanego porządkowania gospodarki wodno-ściekowej Mysłowic.

Jednym słowem, kiedy ostatecznie z miasta znikną wszystkie przydomowe szamba ?

Do końca 2013 roku. Drugi etap został rozpisany na lata 2010-2013. Wystąpimy o środki na jego realizację do Unii Europejskiej. Potrzebujemy około 15 mln euro.

A jeżeli ktoś zechce utylizować swoje nieczystości przydomowymi oczyszczalniami ?

Po co ? Skoro w mieście funkcjonować będzie nowoczesna, niedroga i ekologiczna sieć kanalizacyjna. Oczywiście, jeżeli ktoś się uprze przy takim pomyśle, będziemy takie osoby przekonywać, że to się nie opłaca ani im, ani miastu.

W innych miastach jedną z przeszkód w prowadzeniu tak dużych inwestycji, są sprawy majątkowe. Nie wszyscy właściciele chcą pozwolić, aby miasto przejęło ich nieruchomości pod budowę drogi, czy kolektora.

W Mysłowicach rozmawiamy z poważnymi partnerami, którzy potrafią godzić swoje korzyści z interesem miasta. Spraw związanych z przejmowaniem majątku prowadzimy bardzo wiele. Z ważniejszych przykładów warto wspomnieć o Mysłowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, od której przejęliśmy całą infrastrukturę sieci wodociągowej. Jej utrzymanie sporo kosztuje. Spółdzielni spadł ten ciężar z budżetu dzięki czemu może więcej środków przeznaczyć na remonty i termomodernizację zasobów mieszkalnych. Co zresztą widać. Wystarczy przespacerować się między innymi po Brzęczkowicach.

Kto wystąpi do Unii Europejskiej o pieniądze na drugi etap kanalizacji ?

Nasza komunalna spółka - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. MPWiK stanie się wkrótce jedynym graczem na lokalnym rynku gospodarowania wodą i ściekami. Jej majątek sięgnie co najmniej 300 milionów złotych, co uczyni z mysłowickiego przedsiębiorstwa jedno z najbogatszych w kraju, jeżeli chodzi o ten profil działalności.

Nie trzeba będzie dokładać do MPWiK ?

Odwrotnie. Ta firma powinna dla nas zarabiać. Po pięciu latach funkcjonowania, jako spółka komunalna, zgodnie z prawem MPWiK może zadebiutować na parkiecie warszawskiej giełdy. Nie ukrywam, że takie są nasze dalekosiężne plany.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 15:13, 24 Paź 2008    Temat postu:

W Morgach dopytywali o szczegóły
( Co Tydzień )

Ludzi przybyłych na spotkanie interesowało głównie to, czy nowe domy zostaną podłączone do sieci. We wtorek przedstawiciele MPWiK spotkali się z mieszkańcami Morgów.

Spotkanie miało przybliżyć ogólny zarys koncepcji budowy kanalizacji sanitarnej w tej dzielnicy i ramy czasowe inwestycji. Przy dużej frekwencji mieszkańców, jak to zwykle bywa na Morgach, temat stał się zbyt ogólny. Mieszkańcy dopytywali o szczegóły.

Ze spotkania mieszkańcy mogli się dowiedzieć między innymi, że z uwagi na duże tempo prac trwają uzgodnienia projektowe z mieszkańcami w zakresie pozwolenia wejścia na tereny posesji. Wstępny projekt przewidywał doprowadzenie instalacji do granicy działki, jednak w trakcie spotkań mieszkańcy zaproponowali wydłużenie sieci kanalizacyjnej pod budynki. Zwiększone zadania o ten zakres robót wymusiło wprowadzenie zmian w projektach i uzyskanie zgody od mieszkańców na wejście na teren posesji.

Ludzi przybyłych na spotkanie interesowało głównie to, czy nowe domy zostaną podłączone do tej sieci, bo projekt kanalizacji opiera się na założeniach sprzed 4 lat. Pytający zostali uspokojeni, że wszyscy chętni będą się mogli włączyć do kolektorów, jednak po indywidualnych uzgodnieniach warunków technicznych przyłączenia. Zaproszeni goście przynieśli z sobą część map, by każdy mógł obejrzeć czy ich posesja ujęta jest w planie.

Na mapach tych nie mogli zobaczyć swojej ulicy mieszkańcy ul. Pukowca, bo ich cześć terenu podlega pod obszar Brzezinki, mapy z ulicą są do wglądu w MPWiK-u lub PRIM-ie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kufel
Moderator


Dołączył: 08 Maj 2007
Posty: 766
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mysłowice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 14:06, 27 Paź 2008    Temat postu:

Powoli się szykują do działania na Skocie. Niby od dziś mieli zamknąć ruch, ale nic takiego nie ma miejsca. Natomiast naprzeciw moich okien będzie "magazyn". Od rana zwożą betonowe rury studzienki, itp.
I tak się zastanawiam co będzie z budową pawilonu handlowego jak Skotnicę zamkną.


Ostatnio zmieniony przez kufel dnia Pon 14:07, 27 Paź 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 10:46, 06 Lis 2008    Temat postu:

I etap budowy kanalizacji (kontrakt 03, 04 ) to koszt 44 mln euro z czego 15 mln wynosi dofinansowanie z UE. II etap ma kosztować około 15 mln euro. Prace projektowe przy kontrakcie 03 (dzielnice północne) zostały zakończone, na wielu odcinkach uzyskane jest już pozwolenie na budowę. Trwają prace projektowe przy kontrakcie 04 (dzielnice południowe) realizowane są dwa odcinki na ul. PCK oraz Długiej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luke
Zmiennik


Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 549
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rymera -> Dziećkowice -> Janów

PostWysłany: Czw 12:44, 06 Lis 2008    Temat postu:

czyli dofinansowanie z UE wynosi zaledwie 34% wartości projektu, zamiast planowanych 64%. Bardzo mało ale niestety kurs Euro zmieniał sie nie tak jak powinien Wesoly

Można to dosyć łatwo rozbić. Północ kosztuje ok 15,1 mln a więc można uznać że za północ płaci UE, a wszystkie południowe dzielnice kanalizowane są za nasze (czyli w większości z kredytów)

Wszystkie te kwoty to sumy netto.
44, może wiesz jak jest z VATem?


Ostatnio zmieniony przez Luke dnia Czw 12:45, 06 Lis 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 13:31, 06 Lis 2008    Temat postu:

nie wiem, kurs euro względem złotego zmienił sie aż o 1,40 na niekorzyść miasta

...........................................................................................................

Rozmowy o rurze
( Dziennik Mysłowicki )

Mieszkańcy Janowa spotkali się w remizie OSP, by poznać plany uporządkowania gospodarki ściekowej. Pierwsze prace ruszą w Janowie na przełomie stycznia i lutego. To już drugie spotkanie dotyczące budowy kanalizacji w Janowie. Inicjatorem wtorkowego zebrania z udziałem prezydenta Grzegorza Osyry w remizie OSP był radny Bogdan Sablik.

Na pytania mieszkańców odpowiadali również: przedstawiciel konsorcjum odpowiedzialnego za budowę kanalizacji oraz członek Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Pytano przede wszystkim o termin rozpoczęcia prac. Według wstępnych prognoz pierwsze ekipy pojawią się w Janowie na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku.

Mieszkańcy na specjalnych mapach mogli dowiedzieć się, kiedy i które ulice zostaną objęte planem uporządkowania gospodarki ściekowej. – Podobne spotkanie będą odbywać się na bieżąco. Kolejne już 18 listopada. Zadaniem władz miasta jest jak najlepsza współpraca w tej sprawie z mieszkańcami – mówi radny Bogdan Sablik.


Ostatnio zmieniony przez Tofik dnia Czw 15:09, 06 Lis 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
uzytkownik



Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 311
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 50°14'27.24"N, 19°8'29.652"E
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 9:14, 07 Lis 2008    Temat postu:

Czterdzieści_4 napisał:
Życie Mysłowic:
Sieć światłowodowa
Taka usługa nazywa się Triple Play. Polega na tym, że wzdłuż sieci wodociągowej, ciepłowniczej albo drogowej kładzie się światłowody dostarczające sygnały cyfrowe. Samodzielne instalowanie Triple Play jest za drogie. Opłaca się, jeżeli jest realizowane przy okazji większej inwestycji. W Mysłowicach lada moment ruszy budowa kanalizacji. Miasto zostanie rozkopane pod założenie prawie 200 tysięcy metrów rur. Wzdłuż nich pobiegną światłowody. Za pośrednictwem specjalnych węzłów transmisyjnych końcówki kabli trafią do każdego mieszkania objętego projektem “Gospodarka wodno-ściekowa w Mysłowicach”. Chodzi o prawie 12 tysięcy adresów. Korzyści płynących z zainstalowania Triple Play jest cała litania. Najważniejsza to radykalna obniżka cen za usługi telekomunikacyjne. Biorąc pod uwagę fakt, że jedną z instytucji zaangażowanych w projekt jest Urząd Miasta, w przyszłości możemy się spodziewać nawet darmowego Internetu. W wielu europejskich i amerykańskich miastach tak się robi, że władze samorządowe płacą jeden, zbiorczy, lokalny abonament za dostęp do sieci. Wydatek ten odbijają sobie z podatków, które zostawiają firmy zarabiające w strefie darmowego Internetu. Dzięki Triple Play za niewielkie pieniądze można także uruchomić lokalną telewizję kablową.

Założeniem światłowodowej sieci zainteresowało się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach. Wszystko w ramach, a raczej równolegle do realizacji projektu “Gospodarka Wodno-Ściekowa w Mysłowicach”. W ubiegłym tygodniu w siedzibie MPWiK doszło w końcu do spotkania wszystkich stron zainteresowanych budową w naszym mieście kanalizacji. Taka dyskusja była potrzebna, ponieważ wokół projektu, na którego realizację dostaliśmy ponad 15 milionów euro z Unii Europejskiej, narosło sporo niejasności i wątpliwości. Radni, w tym przewodniczący RM Bernard Pastuszka, pytali o terminowość oraz bezpieczeństwo realizacji tej największej i najbardziej prestiżowej w historii Mysłowic budowy. Ku ich zadowoleniu oprócz Tadeusza Chowaniaka, zastępcy prezydenta oraz przedstawicieli MPWiK, informacji udzielali także menedżerowie firm, zaangażowanych w realizację projektu.

- Mamy masę instrumentów weryfikacyjnych, dzięki którym możemy kontrolować prace głównego wykonawcy, firmy Strabag. Najważniejsze jest dla nas osiągnięcie efektu ekologicznego. Nawet opóźnienia w stosunku do zaplanowanego terminu zakończenia robót, nie są niczym nadzwyczajnym. Nasza firma pełniła i pełni rolę głównego inżyniera kontraktu przy kilkunastu unijnych projektach na łączną sumę pół miliarda euro. Bardzo często zdarzają się renegocjacje terminu oddania robót - uspokaja Marcin Gawryś dyrektor rozwoju firmy Safege, która jest inżynierem kontraktu mysłowickiej kanalizacji.

Zgodnie z planem kanalizowanie miasta powinno się zakończyć w grudniu przyszłego roku. Prace podzielono na dwie części. Kanalizację dzielnic północnych (kontrakt 03) i południowych (04). Z pierwszym etapem nie ma najmniejszych problemów. Kłopoty pojawiły się dopiero przy projektowaniu kanalizacji dzielnic południowych. Ogłoszono trzy przetargi, które zostały unieważnione ze względu na ceny ofert, przekraczające możliwości finansowe zamawiającego. Przyczyny są dwie. Przede wszystkim decyzja o przyznaniu Mysłowicom środków unijnych w ramach Funduszy Spójności zapadła 14 grudnia 2004 roku. Kurs euro wynosił wtedy 4,64 złotego. Dziś nie przekracza 3,8 zł. Dostaliśmy ponad 15 milionów euro. Można policzyć, ile straciliśmy z powodu spadku kursu. Druga sprawa, to niesłychana koniunktura i wzrost cen na rynku budowlanym. Firm realizujących tak duże zlecenia, jak budowa miejskiej kanalizacji jest w Polsce kilka. To do nich ustawiają się w kolejce zleceniodawcy, a nie odwrotnie, jak było jeszcze w 2004 roku. Ale z tym problemem też sobie poradzimy. Kanalizacja dzielnic południowych zostanie rozbita na pięć odcinków. Każdy z nich będzie realizowany oddzielnie. Do przetargów staną mniejsze, a przez to być może tańsze firmy. Kluczowe pytanie dla mysłowickiej hydrozagadki nie brzmi, czy się w ogóle skanalizujemy, ale czy zdążymy przed końcem 2008 roku. I czy przy okazji dotrą do naszych mieszkań światłowody.


Czy na krasowach - bo tam widziałem, że prace z kanalizacją się zaczęły położyli już światłowody ?????
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 10:15, 07 Lis 2008    Temat postu:

postaram sie uzyskać informacje na ten temat. Mam nadzieje,że tak bo to super sprawa
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 20:15, 15 Lis 2008    Temat postu:

Budowa kanalizacji pełną parą
( Co Tydzień )

Rozmowa z Adamem Sitkowskim; Dyrektorem Kontraktu 03, obejmującym północną część Mysłowic.

Proszę pokrótce omówić zakres prac wchodzących w skład wykonywanego przez Pana Kontraktu.

Kontrakt 03 obejmuje północną część miasta Mysłowic . Zakres prac Kontraktu polega na zaprojektowaniu i wykonaniu oraz przekazaniu w użytkowanie Beneficjentowi 34 000 m kanalizacji sanitarnej oraz częściowo deszczowej. W tym 4 900 metrów kanałów tłocznych przeznaczonych do transportowania ścieków na oczyszczalnię Radocha w Sosnowcu oraz 20 000 m przebudowy i budowy nowych wodociągów, a także 4 kompletnych przepompowni ścieków oraz 28 separatorów tj. urządzeń do podczyszczania wód deszczowych.

Czego konkretnie wymaga się od Pana jako Dyrektora , a zarazem wykonawcy Kontraktu 03?

Jako przedstawiciel wykonawcy – Konsorcjum realizacyjnego składającego się z następujących firm; Strabag Sp. z o. o. – Lider, Prim S.A., Pebex Sp. J. i Developer Sp. z o. o., moim zadaniem jest koordynacja realizacji całego kontraktu.

Jak obecnie przedstawia się stan zaawansowania prac projektowych? Czy coś zmieniło się w materii pozwoleń właścicieli niektórych działek przez które ma przebiegać część ciągów kanalizacyjnych? Bo jak wiadomo jest to istotne utrudnienie nie pozwalające na dotrzymanie terminów.

Prace projektowe patrząc od strony technicznej zostały praktycznie zakończone, natomiast przeszkody w postaci szczególnych rozwiązań terenowo-prawnych nie pozwalają na wystąpienie o uzyskanie pozwoleń na budowę. Chodzi tu o zgody właścicieli niektórych działek przez które zostały zaprojektowane części ciągów kanalizacyjnych. Odcinki, na które zgody nie uzyskaliśmy, bądź też nie doszliśmy do porozumienia z właścicielami, byliśmy zmuszeni skierować do postępowania administracyjnego z art.124 ustawy o wyższej konieczności interesu społecznego. Komplet pozwoleń i proces projektowania powinien być uzyskany i zakończony do 15 grudnia br.

Czy to prawda, że dla kilku pododcinków roboty prowadzone są równocześnie?

Tak, na dzień dzisiejszy roboty prowadzone są na 14 odcinkach równocześnie. W związku z tym niestety pojawiły się znaczne utrudnienia dla Mieszkańców Mysłowic polegające na trudniejszym poruszaniu się pojazdów oraz pieszych. Przy okazji proszę Mieszkańców poszczególnych dzielnic o wyrozumiałość, gdyż prac tych nie da się bezkolizyjnie wykonać nie ingerując w ciągi pisze i jezdne.

Ile do tej pory zaangażowano brygad prowadzących prace nad kolejnymi odcinkami?

Na dzień dzisiejszy brygad robotniczych na terenie Mysłowic jest ok 31. Obłożenie budowy będzie sukcesywnie się zwiększało w miarę pozyskiwania pozwoleń na budowę. Docelowej liczby brygad nie jestem w stanie sprecyzować, gdyż zależy to od rodzaju prac i potrzeb realizacyjnych.

Czy Państwa firma, a raczej brygady pracujące w terenie przygotowane są na realizację kolejnych zadań na otwartym terenie podczas zimy?

Zdecydowanie tak. Natomiast pewnych prac w okresie zimowym przy minusowych temperaturach nie można wykonać ze względów technologicznych, szczególnie chodzi tu o odtwarzanie nawierzchni z asfaltobetonów, w związku z tym w okresie zimowym może wystąpić konieczność uzupełnienia nawierzchni jezdnej kruszywem kamiennym, które w okresie sprzyjającym warunkom meteorologicznym zostanie pokryte asfaltobetonem.

Czy nowe technologie, które wykorzystuje Pańska firma do renowacji czy też budowy sieci wodno-kanalizacyjnej zapewnią długą żywotność instalacji?

Materiały przez nas stosowane do budowy kanalizacji oraz wodociągów wraz z urządzeniami spełniają wszystkie wymagania norm unijnych oraz polskich. Posiadają certyfikaty i ich żywotność np. w przypadku rur z włókien szklanych PCV, PE, PHED, oraz betonów o wytrzymałości B-45/65 najwyższej klasy szacuje się na minimum 100 lat, oczywiście przy właściwej eksploatacji i użytkowaniu. Ponieważ na terenach Mysłowic występują szkody górnicze zastosowano materiały posiadające aprobatę Głównego Instytutu Górnictwa.

Co sprawia Panu najwięcej trudności podczas realizacji założeń Kontraktu?

Najwięcej trudności sprawiają bardzo skomplikowane procedury oraz wymagania administracyjne, nie do końca jasne, obowiązujące obecnie w Polce normatywy i przepisy administracyjne. Częsta nadinterpretacja niektórych przepisów przez instytucje i urzędy sprawia najwięcej trudności podczas projektowania i powoduje olbrzymią stratę czasu, a podczas samej realizacji wydłuża proces produkcji, tym samym powodując znaczne zwiększenie kosztów budowy oraz wydłużenie czasu realizacji.

Wiemy już, że doprowadzenie tak dużej inwestycji do końca ma na celu zapewnić Mieszkańcom Mysłowic lepszy byt. Jak więc przekonać oponentów do współpracy przy realizacji tak istotnego projektu, chociażby w kwestii pozwoleń na budowę?

Celem jakim jest realizacja inwestycji jest przede wszystkim doprowadzenie do uporządkowania i rozdzielenia kanalizacji deszczowej i sanitarnej, osiągnięcie właściwej czystości wód, cieków wodnych i rzek na terenie Mysłowic. Wymiernym osiągiem dla pojedynczego obywatela tego Miasta jest likwidacja uciążliwych zapachów w otoczeniu jego zamieszkania, gdyż skierowanie tych ścieków na oczyszczalnie poprzez szczelne ciągi kanalizacyjne pozwoli na likwidację przydomowych szamb oraz rozlewisk wodnych będących siedliskiem bakterii, insektów itp. Natomiast modernizacja wodociągów pozwoli na dostarczenie Mieszkańcom wody o znacznie lepszej jakości oraz wyeliminuje awaryjność dotychczasowych przewodów, pamiętających często okres przedwojenny.

Co stanie się z miejscami, które nie zostały ujęte w projekcie sieci kanalizacyjnej? Czy dużo jest takich miejsc na terenach gdzie realizuje Pan swoje zadania?

Pomimo wielkiego wysiłku zamawiającego czyli MPWiK uzyskane środki pozwoliły na przebudowę i modernizację zakresu jakie realizuje Konsorcjum. Natomiast pozostałe obszary nie objęte tym działaniem powinny być zrealizowane w jak najszybszym terminie, o ile pozwoli to operatorowi sieci na uzyskanie środków finansowych. Na obszarze objętym koncepcją dla Kontraktu 03 znajduje się część ulic oraz posesji, które nie objęte zostały realizacją, natomiast zrealizowanie w stanie obecnym przebudowy pozwoli operatorowi sieci na podłączenie tych brakujących obiektów w późniejszym terminie.

Czy ma Pan pomysł na to jak przekonać Mieszkańców Mysłowic by w przyszłości podłączyli się do sieci wodno-kanalizacyjnej MPWiK?

Uważam, że w obecnej dobie większość Mieszkańców Mysłowic jest ludźmi świadomymi ochrony własnego środowiska, a tym samym zdrowia i na pewno korzystanie z nowej kanalizacji uważa za polepszenie swoich warunków bytowych, dlatego też myślę, że nie będzie konieczności przekonywania kogokolwiek.

Przejdźmy może do innego zagadnienia, a mianowicie Pańskiej współpracy z zamawiającym czyli MPWiK, a także Urzędem Miasta Mysłowice. Jak Pan ocenia te relacje? Czy współpraca ta jest owocna? W jakim stopniu MPWiK oraz Urząd Miasta Mysłowice pomagają Panu w realizacji założeń Kontraktu?

Jeżeli chodzi o współpracę z MPWiK jako inwestorem, oceniam ją bardzo dobrze, gdyż zamawiający MPWiK jak i wykonawca ma dokładnie te same problemy jakie wymieniłem wcześniej. Wspólnie próbujemy pokonywać przeszkody natury formalnej i technicznej, aby osiągnąć założony cel, jakim jest odprowadzanie ścieków oraz nieczystości na teren oczyszczalni. Jeżeli chodzi zaś o współpracę z Urzędem Miasta Mysłowice powiedzieć mogę, że bardzo wysoko cenię sobie pomoc Prezydenta Miasta Pana Grzegorza Osyry jak i I Zastępcy Prezydenta MiastaPana Tadeusza Chowaniaka. Dzięki współpracy z Prezydium Miasta udało się nam pokonać szereg napotkanych trudności jak i problemów formalno-prawnych związanych niestety z zawiłymi procedurami wynikającymi z przepisów jakie obowiązują w Polsce. Ciągłe wsparcie przedstawicieli Urzędu Miasta , jest niezwykle pomocne.

Czy zaobserwował Pan większą dbałość o sprawy Mieszkańców związane z prosperowaniem gospodarki wodno-ściekowej w Mysłowicach?

Stwierdzam, że w przyszłości Mieszkańcy sami dojdą do wniosku, iż przekazanie ścieków bezpośrednio do kanalizacji jest dla nich rozwiązaniem najlepszym, najwygodniejszym i najtańszym. Wiele gospodarstw domowych doposaża już swoje zlewozmywaki np. w młynki na odpady organiczne, co tym samym zmniejsza ilość wyrzucanych śmieci i daje podwójną korzyść, gdyż opłata za wywóz śmieci jest automatycznie mniejsza. Jak na razie Władze Miasta wraz z MPWiK dokładają wszelkich starań do tego, by Mieszkańcy Miasta byli zadowoleni i zrobią wszystko w kierunku przyłączenia pozostałej części Miasta do kanalizacji.

Co Pan sądzi na temat drugiego, a zarazem ostatniego etapu prac, tj. budowy w Mysłowicach własnego, niezależnego od zewnętrznego dostawcy ujęcia wody pitnej? Czy takie przedsięwzięcie ma szansę na realizację?

Prawdopodobnie tak, jednak aby ostatecznie odpowiedzieć na to pytanie musiałbym dysponować solidną dokumentacją geologiczną, która pozwoliłaby określić możliwości pozyskania dobrej wody pitnej oraz koszt jej pozyskania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
uzytkownik



Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 311
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 50°14'27.24"N, 19°8'29.652"E
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 9:52, 19 Lis 2008    Temat postu:

W dalszym ciągu nic nie wiadomo nt. sieci światłowodowej...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tofik



Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 9:59, 19 Lis 2008    Temat postu:

wysłałem zapytanie, więc mam nadzieję, że odpiszą - mają czas do 30 dni
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna -> Inwestycje, budowy, remonty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 4 z 6

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin