Forum Zmień Mysłowice Strona Główna Zmień Mysłowice
Forum Mieszkańców Mysłowice
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gospodarka Wodno-Ściekowa, czyli kanalizacja w mieście
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zmień Mysłowice Strona Główna -> Inwestycje, budowy, remonty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TofikDołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1815
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 1:47, 29 Kwi 2007    Temat postu: Gospodarka Wodno-Ściekowa, czyli kanalizacja w mieście

Dziennik Zachodni:
Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie kanalizacji w mieście

W piątek podpisano umowę na zaprojektowanie i wykonanie kanalizacji w północnych dzielnicach miasta. Część pieniędzy pochodzi z puli przeznaczonej na sieć w południowej części miasta.

Najlepszą ofertę po raz kolejny złożyło konsorcjum złożone z czterech firm. Jego liderem będzie potentat na polskim rynku budownictwa - firma Strabag. Większość prac fizycznie wykona mysłowicka firma PRIM.

Za wykonanie projektu i wszystkich zaplanowanych wodno-ściekowych sieci w centrum miasta, Bończyku, Janowie, Ćmoku, Piasku, Słupnej i Brzęczkowicach, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (beneficjent unijnej dotacji) zapłaci ok. 18,43 mln euro, czyli przeliczając po średnim kursie euro Narodowego Banku Polskiego ze środy (3,88 zł), będzie to nieco ponad 71,5 mln zł. To o około 10 mln euro więcej niż pierwotnie zakładano i zapisano w projekcie dofinansowania z Funduszu Spójności.

Według Krzysztofa Kacprowicza, dyrektora zajmującego się inwestycjami w ochronie środowiska w firmie Strabag, prace nad projektowaniem i budową sieci rozpoczną się natychmiast.

- Chcemy projektować i budować małe odcinki. Zacząć tam, gdzie można zrobić to od razu. Nie mamy ani sekundy do stracenia - uważa Kasprowicz. Jego zdaniem, firmy rozpoczną prace jednocześnie w wielu miejscach.

- Nie będzie sytuacji, w której roboty będą wykonywane tylko na jednej ulicy - zapewnia Kasprowicz.

Na wszystkie prace wykonawcy muszą uzyskać pozwolenie na budowę. W czasie podpisania kontraktu wyrażali nadzieje, że pomocną dłoń wyciągną urzędnicy i będą wydawali je szybciej niż ustawowy termin podjęcia takiej decyzji. A w pierwszym etapie prac, nazywanych kontraktem 03, jest co robić.

- Do położenia jest ok. 30 km sieci kanalizacyjnej, trzeba wymienić około 20 km sieci wodociągowej i podłączyć do kolektora Bobrek - informuje Bożena Walczak, wiceprezes MPWiK.

Wykonawcy mają dokładnie dokładnie 21 miesięcy i dwa tygodnie na wykonanie wszystkich prac w północnej części miasta. - 31 grudnia 2008 roku to termin wydania ostatecznych świadectw przejęcia - potwierdza Walczak.

Przetarg na zrealizowanie kontraktu 03 rozstrzygnięto dopiero za czwartym podejściem. Za każdym razem oferty potencjalnych wykonawców przewyższały pieniądze, które za te prace mógł zaoferować MPWiK - ok. 8,7 mln euro brutto. Na dodatek lawinowy wzrost cen materiałów budowlanych i stali powodował również wzrost wartości ofert.

Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku najtańsza oferta wyniosła 12,17 mln euro netto, a już w grudniu - 15,1 mln euro netto. Za każdym razem najtańszą propozycję składało konsorcjum, które ostatecznie będzie wykonawcą prac.

Brakujące pieniądze zgodnie z sugestią Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który nadzoruje wykonanie finansowanych przez Unię Europejską projektów ekologicznych, pochodzą z kolejnego kontraktu - skanalizowania południowych dzielnicy Mysłowic. Teraz jednak MPWiK, a za nim również Urząd Miasta, musi zastanowić się, gdzie znaleźć fundusze na wykonanie kolejnego etapu.

- Występujemy do NFOŚiGW i Banku Ochrony Środowiska o rozszerzenie umowy kredytowej, żeby uzupełnić pieniądze przy ogłoszeniu przetargu na kontrakt 04. Sięgamy również do innych źródeł. Chcemy jak najszybciej ogłosić kolejny przetarg - informuje Krzysztof Kumór, prezes MPWiK.

DZ udało się również dowiedzieć, że najprawdopodobniej, zgodnie z sugestiami NFOŚiGW, prace w południowych dzielnicach będą podzielone na pięć etapów. Fundusz sugerował gminom, by dzielił kontrakty na mniejsze zadania, co umożliwiłoby udział w przetargach mniejszych, lokalnych firm, często tańszych niż potentaci.


Ostatnio zmieniony przez Tofik dnia Pon 0:44, 07 Maj 2007, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TofikDołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1815
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 1:55, 29 Kwi 2007    Temat postu:

Życie Mysłowic:
Sieć światłowodowa
Taka usługa nazywa się Triple Play. Polega na tym, że wzdłuż sieci wodociągowej, ciepłowniczej albo drogowej kładzie się światłowody dostarczające sygnały cyfrowe. Samodzielne instalowanie Triple Play jest za drogie. Opłaca się, jeżeli jest realizowane przy okazji większej inwestycji. W Mysłowicach lada moment ruszy budowa kanalizacji. Miasto zostanie rozkopane pod założenie prawie 200 tysięcy metrów rur. Wzdłuż nich pobiegną światłowody. Za pośrednictwem specjalnych węzłów transmisyjnych końcówki kabli trafią do każdego mieszkania objętego projektem “Gospodarka wodno-ściekowa w Mysłowicach”. Chodzi o prawie 12 tysięcy adresów. Korzyści płynących z zainstalowania Triple Play jest cała litania. Najważniejsza to radykalna obniżka cen za usługi telekomunikacyjne. Biorąc pod uwagę fakt, że jedną z instytucji zaangażowanych w projekt jest Urząd Miasta, w przyszłości możemy się spodziewać nawet darmowego Internetu. W wielu europejskich i amerykańskich miastach tak się robi, że władze samorządowe płacą jeden, zbiorczy, lokalny abonament za dostęp do sieci. Wydatek ten odbijają sobie z podatków, które zostawiają firmy zarabiające w strefie darmowego Internetu. Dzięki Triple Play za niewielkie pieniądze można także uruchomić lokalną telewizję kablową.

Założeniem światłowodowej sieci zainteresowało się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach. Wszystko w ramach, a raczej równolegle do realizacji projektu “Gospodarka Wodno-Ściekowa w Mysłowicach”. W ubiegłym tygodniu w siedzibie MPWiK doszło w końcu do spotkania wszystkich stron zainteresowanych budową w naszym mieście kanalizacji. Taka dyskusja była potrzebna, ponieważ wokół projektu, na którego realizację dostaliśmy ponad 15 milionów euro z Unii Europejskiej, narosło sporo niejasności i wątpliwości. Radni, w tym przewodniczący RM Bernard Pastuszka, pytali o terminowość oraz bezpieczeństwo realizacji tej największej i najbardziej prestiżowej w historii Mysłowic budowy. Ku ich zadowoleniu oprócz Tadeusza Chowaniaka, zastępcy prezydenta oraz przedstawicieli MPWiK, informacji udzielali także menedżerowie firm, zaangażowanych w realizację projektu.

- Mamy masę instrumentów weryfikacyjnych, dzięki którym możemy kontrolować prace głównego wykonawcy, firmy Strabag. Najważniejsze jest dla nas osiągnięcie efektu ekologicznego. Nawet opóźnienia w stosunku do zaplanowanego terminu zakończenia robót, nie są niczym nadzwyczajnym. Nasza firma pełniła i pełni rolę głównego inżyniera kontraktu przy kilkunastu unijnych projektach na łączną sumę pół miliarda euro. Bardzo często zdarzają się renegocjacje terminu oddania robót - uspokaja Marcin Gawryś dyrektor rozwoju firmy Safege, która jest inżynierem kontraktu mysłowickiej kanalizacji.

Zgodnie z planem kanalizowanie miasta powinno się zakończyć w grudniu przyszłego roku. Prace podzielono na dwie części. Kanalizację dzielnic północnych (kontrakt 03) i południowych (04). Z pierwszym etapem nie ma najmniejszych problemów. Kłopoty pojawiły się dopiero przy projektowaniu kanalizacji dzielnic południowych. Ogłoszono trzy przetargi, które zostały unieważnione ze względu na ceny ofert, przekraczające możliwości finansowe zamawiającego. Przyczyny są dwie. Przede wszystkim decyzja o przyznaniu Mysłowicom środków unijnych w ramach Funduszy Spójności zapadła 14 grudnia 2004 roku. Kurs euro wynosił wtedy 4,64 złotego. Dziś nie przekracza 3,8 zł. Dostaliśmy ponad 15 milionów euro. Można policzyć, ile straciliśmy z powodu spadku kursu. Druga sprawa, to niesłychana koniunktura i wzrost cen na rynku budowlanym. Firm realizujących tak duże zlecenia, jak budowa miejskiej kanalizacji jest w Polsce kilka. To do nich ustawiają się w kolejce zleceniodawcy, a nie odwrotnie, jak było jeszcze w 2004 roku. Ale z tym problemem też sobie poradzimy. Kanalizacja dzielnic południowych zostanie rozbita na pięć odcinków. Każdy z nich będzie realizowany oddzielnie. Do przetargów staną mniejsze, a przez to być może tańsze firmy. Kluczowe pytanie dla mysłowickiej hydrozagadki nie brzmi, czy się w ogóle skanalizujemy, ale czy zdążymy przed końcem 2008 roku. I czy przy okazji dotrą do naszych mieszkań światłowody.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pimysDołączył: 30 Kwi 2007
Posty: 215
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Brzęczkowice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 19:39, 30 Kwi 2007    Temat postu:

to te światłowody są już ujęte w projekcie i jest na nie kasa czy dopiero zamierzają o tym pomyśleć przy okazji?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TofikDołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1815
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 19:47, 30 Kwi 2007    Temat postu:

^ światłowody są już ujęte w projekcie i powstaną wzdłuż sieci wodociągowej. Trafią do każdego mieszkania objętego projektem “Gospodarka wodno-ściekowa w Mysłowicach” Wesoly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TofikDołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1815
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 23:39, 05 Lip 2007    Temat postu:

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. informuje,
że w dniu 11 lipca 2007r. o godzinie 13.00 w siedzibie firmy przy ul. Mikołowskiej 29 w Mysłowicach w sali nr 112 odbędzie się zebranie Wykonawców w prowadzonym postępowaniu: „Gospodarka wodno-ściekowa w południowej części Mysłowic”:
nr sprawy ZP/04/07.

Przetargi które już się odbyły :

Zadanie 01 - Pełnienie funkcji Inżyniera w rozumieniu Warunków Kontraktowych dla robót budowlanych FIDIC
Wybrano wykonawcę::
Societe Anonyme Francaise d' Etudes et de Gestion SAFEGE Spółka Akcyjna, Perc de I' IIe 15-27 rue du Port 92000 Nanterre Fracja.

Zadanie 02 - Pełnienie funkcji pomocy technicznej
Wybrano wykonawcę:
CITEC S.A. ul. Dulęby 5, 40-833 Katowice.

Zadanie 03 - "Gospodarka wodno - ściekowa w północnej cześci Mysłowic"
Wybrano wykonawcę:
Konsorcjum:

Lider
STRABAG Sp. z o. o.
ul. B.Brechta 7, 03-472 Warszawa

Partnerzy

PRIM S.A.
ul. Fabryczna 8, 41-404 Mysłowice

PEBEX Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowo - Handlowe
H. Bihajło, A.Porada S.J.
ul. Kokotek 6, 41-700 Ruda Śląska

DEWELOPER Sp. z o. o.
ul. Wyzwolenia 2, 41-103 Siemianowice ŚląskieDokumenty które warto poczytać, są stare ale można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o inwestycji która rusza za kilka miesięcy.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TofikDołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1815
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 18:00, 19 Lip 2007    Temat postu:

Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w południowej części Mysłowic”

Odpowiedzi na zapytania :
[link widoczny dla zalogowanych]

Zamawiający informuje, że z uwagi na przeredagowanie wykazu cen, na podstawie art. 38 ust. 6 ustawy, uwzględniając czas niezbędny do wprowadzenia w ofertach zmian związanych z przeredagowaniem wykazu cen, przedłuża termin składania ofert.
Ofertę należy złożyć do dnia 31.07.2007 do godz. 10.00. Otwarcie ofert nastąpi w Mysłowicach przy ul. Mikołowskiej 29 w sali 112 w dniu 31.07.2007 r. o godz. 11.00.
Przesunięciu ulegają odpowiednio także inne terminy np.: początek biegu terminu związania ofertą oraz oznaczenia umieszczane na opakowaniu oferty jak również termin dotyczący wadium.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luke
Zmiennik


Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 549
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rymera -> Dziećkowice -> Janów

PostWysłany: Wto 23:15, 04 Wrz 2007    Temat postu:

Juz ponad miesiąc temu bylo otwarcie ofert na kanalizacje w poludniowych dzielnicach a nigdzie nie potrafie znalezc zadnego info jak sie ten przetarg skonczyl. Wie ktos cos na ten temat?
Czy znowu uniewaznili czy moze przynajmniej na niektore odcinki udalo sie rostrzygnąć?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TofikDołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1815
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:54, 05 Wrz 2007    Temat postu:

przetarg nadal trwa, teraz pewnie dokonują porównania ofert (cena, czy wszystkie dokumenty są prawidłowe itp) więc trzeba cierpliwie czekać
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luke
Zmiennik


Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 549
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rymera -> Dziećkowice -> Janów

PostWysłany: Sob 11:38, 22 Wrz 2007    Temat postu:

Wybrano już najkorzystniejszą oferte w przetargu na pierwszy odcinek kanalizacji w południowej części miasta (Brzęczkowice / Brzezinka).

Więcej na:
[link widoczny dla zalogowanych]

To dobry znak, że powoli ale jednak inwestycja idzie do przodu. Cieszy też zwycięstwo mysłowickich firm w przetargu (PRIM S.A. i Firma „ANNA” Tadeusz Szczurek).

Niestety odcinek będzie kosztował 9,1 mln Euro brutto. Jak sie doda to tego północna część miasta (umowa na 18,4 mln brutto juz podpisana) to daje łącznie 27,5 mln euro brutto. Wstępny plan zakładał że wszystko będzie zrobione za 24,1 przy dotacji z UE 15,5, a zostały przecież jeszcze 4 odcinki na które przetargów nie rozstrzygnięto: - Kosztowy, Krasowy, - Wesoła, Ławki, Stara Wesoła, Larysz, - Morgi, - Dziećkowice. Niestety żeby te odcinki zrealizować będą chyba potrzebne kolejne dotacje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pimysDołączył: 30 Kwi 2007
Posty: 215
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Brzęczkowice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 18:28, 24 Wrz 2007    Temat postu:

a czy przypadkiem brzęczki nie były ujęte już przy dzielnicach pólnocnych?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TofikDołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1815
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 22:08, 24 Wrz 2007    Temat postu:

Centrum miasta, Bończyk, Janów, Ćmok, Piasek, Słupna i Brzęczkowice (w tych dzielnicach gospodarka wodno-ściekowa będzie już realizowana na 100%, przetarg się już odbył)
Teraz do tych dzielnic dołączyła Brzezinka, hmm i tylko brzezinka ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luke
Zmiennik


Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 549
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rymera -> Dziećkowice -> Janów

PostWysłany: Wto 19:56, 25 Wrz 2007    Temat postu:

Kontrakt na północne dzielnice obejmuje zachodnią część Brzęczkowic.
Reszta dzielnicy podpada już pod kontrakt na południe. Ja to przynajmniej tak rozumiem.
Link do artykułu: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luke
Zmiennik


Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 549
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rymera -> Dziećkowice -> Janów

PostWysłany: Pon 20:37, 08 Paź 2007    Temat postu:

Przedłuzono termin zwiazania oferta dla budowy kanalizacji w poludniowych dzielnicach miasta. Oznacza to ze do 27.11 MPWIK musi podjać decyzje czy podpisac umowy z wykonawcami poszczegolnych odcinkow czy przetarg uniewaznic. Generalnie na kazdy odcinek najnizszą cene oferuje PRIM SA. Łącznie za 5 odcinków wychodzi ok. 34,8 mln euro brutto. (czyli o 2,3 mln mniej niz gdy byl 1 przetarg na wszystkie odcinki).
Ciekaw jestem skad wykombinuja brakujaca kase.

Szczegóły na:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TofikDołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 1815
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kosztowy
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:17, 08 Paź 2007    Temat postu:

18,4 mln + 34,8 mln = 53,2 mln euro = 199,5 mln złotych - koszt kanalizacji całego miasta
( początkowo miało starczyć 90,5 mln złotych ).


Ostatnio zmieniony przez Tofik dnia Pon 21:44, 08 Paź 2007, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luke
Zmiennik


Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 549
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rymera -> Dziećkowice -> Janów

PostWysłany: Pon 21:35, 08 Paź 2007    Temat postu:

W tym 34,8 policzylem juz Brzezinke (niepotrzebnie zamieszałem Wesoly) . A wiec 34,8 (południe) + 18,4 (północ) = 53,2 mln euro ! Dotacji jest 15,5 mln euro więc miasto musi dać 37,7 mln euro. Tylko skąd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zmień Mysłowice Strona Główna -> Inwestycje, budowy, remonty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin